Citat:
Äran ska naturligtvis gå till Vimur som hittade sambandet mellan Kaplan och extremisterna redan för två månader sedan:
(FB) Aydin Sevigin åtalad för förberedelse till terrorbrott - ville tillverka bomb
(FB) Aydin Sevigin åtalad för förberedelse till terrorbrott - ville tillverka bomb
Vimur har förmodligen bättre koll på svenska islamistnätverk än hela den samlade journalistkåren.
Kaplan låter meddela detta till media, enligt Aftonbladet:
Citat:
– Jag deltar på många olika tillställningar, seminarier och middagar som arrangeras av olika organisationer. I juli 2015 var jag, tillsammans med representanter från det turkiska civilsamhället, inbjuden av företagarföreningen Tumsiad Sverige som en av ett 50-tal gäster för att fira Iftar. Det är en middag som fastande äter efter solnedgången, säger han i ett pressmeddelande.
På bilden verkar det sitta mellan 10-15 personer vid bordet. Det vi vet är att bostadsministern, den svenska ordföranden för Grå vargarna samt vice ordförande för Turkiska riksförbundet sitter vid samma bord.
Om det nu är så att det finns 4-5 bord till med folk utanför bild som deltog i samma tillställning verkar Kaplans bord vara någon form av högstatusbord, där ledarna sitter.
Finns det belägg för att det var ett 50-tal gäster på tillställningen, eller är detta ännu en av Kaplans lögner som svensk media inte orkar kolla upp?