Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-04-13, 19:27
  #1
Medlem
Under 1950-talet föddes modern populärmusik i USA med såväl pop, rock, soul, country och RnB. En kulturell förändring började ske då tonåringar och ’utsatta grupper’ (främst svarta, men senare även kvinnor och homosexuella bland annat) började bryta sig loss. Amerikansk kultur blev global i slutet på årtiondet. I UK så var klasskillandena fortfarande påtagliga med lite kultur för underklasserna. Under 1960-talet så hade Amerikansk kultur inspirerat UK och där utvecklades popen och rocken samtidigt som den kulturella, sexuella och politiska revolutionen ägde rum.
1970-talet såg Amerikansk kultur blomstra medans UK, framför allt mot slutet på årtiondet, kämpade med arbetslöshet och förändrade klassklyftor. Denna trend höll även i sig under 1980-talet, en högkonjunktur för Amerikansk kultur medans det var ett svart hål, enligt dem själva, för Brittisk. Amerikansk kultur motarbetas under 1990-talet både av sig själv och den nya ”cool Britannia” rörelsen med britpop och allt de andra. Nuförtiden är USA överallt.

Är detta hur det gått till? Varför har UK känt sig så underlägsna USA trots sitt stora bidragande till global kultur? Är UK en stormakt kulturellt likt USA eller bara en annan Europeisk stat?
Jag personligen anser att UK är viktigare för modern kultur historisk än USA, även om allt startade i USA, vad anser du?

Obs! Med kultur menas musik, mode, teknik etc.
Citera
2016-06-25, 20:12
  #2
Medlem
Storbritannien har inte haft så mycket att komma med på den populärkulturella fronten sedan 1960-talet med Beatles, Stones & James Bond. Det skulle väl vara Monty Python på 70-talet möjligen.

Så nej, de är definitivt ingen kulturell stormakt, och har inte varit så på länge. Britpopen var för övrigt en extremt överhypad lokal företeelse som ingen utanför de brittiska öarna och Sverige brydde sig om. Det enda bandet som slog utomlands på de större scenerna var väl Radiohead och de var knappast ens britpop utan snarare navelskådande melodisk indie-rock.

Den enda "brittiska" kulturyttringen som stuckit ut någorlunda på senare tid är väl den pakistanska gruppvåldtäktskulturen.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback