Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-04-08, 14:59
  #1
Medlem
Milford.Cubicles avatar
På en arbetsplats måste kvinnor utföra alla sina arbetsuppgifter, inget konstigt med det. Men dessutom måste kvinnor stå ut med alla mäns nedlåtande kommentarer, om vad kvinnor inte klarar av. Trots att de gör ett super jobb, så kan de få höra, kvinnor förstår inte sånt eller kvinnor klarar inte av det, varför är det kvinnor här, kvinnor ska inte vara här. Förr var det även vanligt med sexuella trakasserier men det är nu förbjudet på arbetsplatser. Men det förekommer även mycket raggningsförsök som man ska på ett artigt sätt säga nej till utan att uppröra mannen. Om man har en konversation inom jobbet med en man kan han ta det som att man dejtar eller är intresserad, och det kan vara svårt att dra sig ur. Männen kräver ofta att kvinnor ska vara lite som uppassare att de ska be om saker och kvinnan ska hämta det. Ex. jag orkar inte läsa detta, vad står det här, ta fram det jag vill ha. Om kvinnan är oartig och bara sköter sitt jobb och skiter i männen kan männen tycka illa om henne och börja på mobbing, och det kan vara väldigt jobbigt för en kvinna. Personligen har jag aldrig jobbat på ett jobb som var mansdominerat men varit i andra miljöer som varit det. Och jag känner till de här problemen som ofta uppkommit. Man ses av många män som en bit kött som de vill åt, och respekteras inte. Och det kan göra att många kvinnor backat undan ett snäpp.
Citera
2016-04-08, 15:02
  #2
Medlem
Fantastiskt, en beskrivning av hur kvinnor har det på mansdominerade arbetsplatser, direkt följt av informationen att du aldrig jobbat på en sådan plats.

Så vad bygger du din uppfattning på?
Citera
2016-04-08, 15:06
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Milford.Cubicle
Trots att de gör ett super jobb, så kan de få höra, kvinnor förstår inte sånt eller kvinnor klarar inte av det, varför är det kvinnor här, kvinnor ska inte vara här. .
Tycker du det är acceptabelt att supa på arbetet?
Citera
2016-04-08, 15:08
  #4
Medlem
Hanna.Viktorias avatar
Det bästa med att vara kvinna på en mansdominerad arbetsplats är att man kan flörta sig till precis vad som helst.
Citera
2016-04-08, 15:40
  #5
Medlem
Fan vad jobbigt det måste vara att ha som identitet att vara ett offer. Ut för fan och skyffla lite skit och bryt några naglar - skaffa gärna lite hård livserfarenhet också. Sluta med det jävla snyftandet och kom in i matchen. Måste det ha varit krig och annat elände för att fatta att livet kan vara alldeles underbart. Snyyyyft jag är kvinna och det är såååå synd om mig! Tack och lov är majoriteten av kvinnorna fortfarande ganska normala. Men snabbt växer skaran av bortskämda våp!
Citera
2016-04-08, 15:48
  #6
Medlem
Average-Joes avatar
Har jobbat på flera mansdominerade arbetsplatser och kan säga att iaf yngre trevliga tjejer ofta fick väldigt mycket hjälp om de inte ville utföra någon arbetsuppgift. Den hårda jargong som kan vara ganska jobbig som relativt ung kille slapp tjejerna. Så det är nog lite blandat och du ska int bara utgå från att dina fördomar stämmer.
Citera
2016-04-08, 21:06
  #7
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Average-Joe
Har jobbat på flera mansdominerade arbetsplatser och kan säga att iaf yngre trevliga tjejer ofta fick väldigt mycket hjälp om de inte ville utföra någon arbetsuppgift. Den hårda jargong som kan vara ganska jobbig som relativt ung kille slapp tjejerna. Så det är nog lite blandat och du ska int bara utgå från att dina fördomar stämmer.

Från när jag har jobbat med fysiskt tungt arbete, och där kvinnorna är färre av den enkla anledningen, så var väl min erfarenhet just att de får extra hjälp. Ja, jag brukade själv alltid hjälpa till om de skulle lyfta något tungt och otympligt, oavsett om jag hade blivit tillfrågad eller inte. Det kan man så klart ha olika åsikter om.

TS kommer att upprätthålla sina fördomar oavsett vad, då de är nödvändiga för offerrollen. Det är ingen idé att försöka nyansera eller problematisera dem.

Edit: Utifrån TS beskrivning är det värt att notera att det brukade vara jag eller en annan man, samt ibland en tredje man, som brukade koka kaffet. De som var mest beroende var de som såg till att koka det, givetvis. Jag brukade även ansvara för att tvätta arbetskläder till vikarier m.fl., då det aldrig fungerade annars. När det gällde att läsa lite svårare text eller engelsk text, för att nu inte tala om att skriva ihop något (väldigt formell text, gratulationer med rim o.s.v.), så brukade det vara mig man kallade på, eftersom jag enligt dem var "så bra på att skriva". Jag försökte förklara att jag inte känner mig så självsäker ifråga om det, då svenska inte ens är mitt modersmål, men likväl var det jag som alltid åkte på det.
__________________
Senast redigerad av Europe 2016-04-08 kl. 21:26. Anledning: Edit
Citera
2016-04-08, 21:13
  #8
Medlem
Pansarveckets avatar
Ja M.F, blir det tydligare än så?
Släpp sargen är budskapet.
Trevlig helg!
Citera
2016-04-08, 21:29
  #9
Medlem
Jag misstänker att det till 99% bara händer kvinnor som inte klarar av sitt jobb.
Citera
2016-04-09, 00:29
  #10
Medlem
Har jobbat mest på mansdominerade platser, akademiker.
Har sällan haft problem med svenska män, däremot med en del kvinnor, dock aldrig kvinnor "på samma nivå".

Nackdelen är att man konkurrerar med män som ofta har en kvinna som sköter det mesta med barn och hem.
Framför allt har icke-svenska män full markservice.
Citera
2016-04-09, 18:59
  #11
Avstängd
Sweden-Uniteds avatar
Är det en klagomålspanel eller finns det frågor man kan svara på TS? Jag fann inga frågor i trådstarten, men kanske läste jag för snabbt?

Nåväl, kanske är det så att det inom vissa yrken uppstår svårigheter för kvinnor där män dominerar. Men jag vet också att många män tycker att det blir en bättre [sundare] "klimat" med en del kvinnor, och det gäller i vissa yrkeskategorier där toleransen är högre.

Men det omvända gäller också, män har inte alltid helenkelt i kvinnodominerande yrken. Jag har provat själv, så jag vet om någon.
Citera
2016-04-09, 22:22
  #12
Medlem
goran744s avatar
Ärligt talat tycker jag bättre om att jobba med män.
Kvinnor sitter oftast och pratar en massa skit om varandra.
Med män blir det mer "jobb" än detta äckliga tistel och tassel kvinnor håller på med.
Är det någonstan där det måste gång på gång dras in beteendeterapeuter så är det på kvinnodominerade arbetsplatser.
Konflikträdda och blir då falska skvallerkärringar som skall vara vän med alla men som egentligen är ovän med alla.
De största problematiska arbetsplatserna är inom de kvinnodominerade kommunala verksamheterna och även där beteendevetare blir inkallade titt som tätt.
Jag jobbar hellre med män.
Har inte råkat ut för dessa skräckexempel som tas upp i tråden men däremot sett kvinnor gå in i väggen, blir mobbade av kvinnor som kör med ett vidrigt psykologiskt spel.
De bryter ner varandra.
__________________
Senast redigerad av goran744 2016-04-09 kl. 22:45.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback