Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-04-07, 22:33
  #13
Medlem
laxen69s avatar
Har börjar göra mina egna pizzor på pizzabotten från affären.
Köper riktiga ingredienser så pizzan blir minst lika dyr som på pizzerian, men mycket godare.

Pizzerior använder sig i värsta fall inte ens av riktig ost, utan ostmassa som är halvfärdig ost. Typ det som ligger på billys panpizzor.
Citera
2016-04-07, 22:34
  #14
Medlem
S.O.Stolps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mydoglitters
Vad är det för äcklig ost som pizzeriorna strör över pizzorna här i Sverige?

Citat:
Ursprungligen postat av dack
Det är oftast den här allra billigaste Goudan
Om det vore så väl.

Pizzaosten är ingen riktig ost utan en gegga som går under benämningen pizzatopping. Ynka 30% är just ost, resten är vatten, olja och tillsatt mjölkprotein.

Läs gärna boken Saltad nota: om matfusket - från gatukök till gourmetkrog av Mats-Eric Nilsson
Citera
2016-04-07, 22:44
  #15
Medlem
Ascics avatar
Jag gillar sunkiga och halväckliga pizzor. Vill du käka gourmet så ge fan i pizzan.
Citera
2016-04-07, 22:46
  #16
Medlem
Jellohs avatar
I Sverige gör man ju reklam för ost som är "extra mild". Svennar äter barnmat. Vuxna äter plockgodis och nutella också. Det lär inte vara en klassisk Grana/Guyere/Gouda blandning på pizzan då.
Citera
2016-04-07, 22:57
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ascic
Jag gillar sunkiga och halväckliga pizzor. Vill du käka gourmet så ge fan i pizzan.

Håller med. Det är ju charmen med svenska pizzor, slafsiga och sunkiga pizzor
Citera
2016-04-08, 00:36
  #18
Medlem
CygneRouges avatar
Har det blivit värre med pizzafusket de senaste åren? Jag har slutat gilla pizza sen två-tre år.
Citera
2016-04-08, 01:46
  #19
Medlem
Tankefrihets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elastikmanden
Gör egna pizzor! Då kan man få dem precis som man vill.
??

Bästa förslaget faktiskt.
Citera
2016-04-08, 02:21
  #20
Medlem
apelsinhimlens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IGotAGoldenTicket
Prova att gå till en pizzeria som där pizzorna inte kostar 50-90 spänn utan de där ställena där det går på 70-130 spänn. De brukar ha avsevärt bättre råvaror.

De billigare lär väl köra med någon värdelös gouda eller så.
Ju billigare ost desto mer flyter det av flott.
Citera
2016-04-08, 05:14
  #21
Medlem
NorthPorts avatar
I Skåne tar invandrarna färjan över till Tyskland och fyller bilen med billigast möjliga ost. Vidrigt minst sagt.
Citera
2016-04-08, 05:23
  #22
Medlem
Ghastens avatar
Det är väl mer skinkan jag tycker är undermålig än osten.
När man ibland hittar bitar av tänder eller ben i dem.
Ändå fortsätter man att köpa dom där jävla pizzorna.
Citera
2016-04-08, 06:48
  #23
Medlem
mrtowlies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tankefrihet
Bästa förslaget faktiskt.

Äh, det förslaget dyker alltid upp när det klagas på snabbmat. "Du gillar inte McDonalds? Gör egna hamburgare i stället, mycket godare!".

Jovisst, när man vaknar kl 11 bakfull som ett anus på en söndag är man jävligt sugen på att gå och inhandla pizzadeg (eller vänta, man ska ska klart baka sin EGEN deg, mycket godare!) samt diverse ingredienser. Osten ska vara riktig ost man river själv och inte någon påse färdigriven "pizza-ost". Fin skinka och riktiga råvaror från charkdisken ska det vara. Tomatsåsen ska göras från grunden från solmogna tomater med olivolja, vitlök och oregano och puttra i 2 timmar. Visst det blir den dyraste pizza du någonsin ätit men den är ju SÅ MYCKET GODARE! Sen ska den tillagas i en svenne-ugn som inte är gjord för pizza med degig botten till följd. Mums!

Pizza är BILLIGT i sverige och det finns faktiskt turk-pizzerior som har ok råvaror, om man spenderar runt 100-lappen. Jag föredrar en sådan pizza framför en tafflig hemlagad variant alla dagar i veckan.

Tack för ordet.
__________________
Senast redigerad av mrtowlie 2016-04-08 kl. 06:50.
Citera
2016-04-08, 07:00
  #24
Medlem
Motor_666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CygneRouge
Har det blivit värre med pizzafusket de senaste åren? Jag har slutat gilla pizza sen två-tre år.

Känner så med. Köper aldrig pizza längre. Däremot gör jag "pizza" hemma. Då är råvarorna top notch, färska champinjoner, mosarella OCH brie, skinka från charken eller kycklinglår-filéer. Som botten kör jag mjuka tacobröd. Det finns tom en variant som heter typ pizzabottnar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback