Citat:
Ursprungligen postat av
demonmormor
Gör inte en himla massa män det redan? Ersätt "terrorister" med "våldtäksbabbar" så har du ett hejdundrande urval bland flashbacktrådar där hatet flödar.
Jag gör det inte. Absolut inte.
Vissa gör det kanske. Men varför drar du med mig i skiten? Vad tror du händer? Vad ska jag göra? Tids nog kanske jag blir lika frustrerad och sjunker till er nivå. Är det ett bättre eller sämre läge för någon av oss? Förmodligen så kommer ju det att generera ännu fler som kallar alla män för svin. Och därefter genereras mer kvinnohat. Och om igen, fast i större kraft. Och så lär det fortsätta om alla spelar med. Alla blir mer extrema för att påvisa hur dumma och extrema alla andra är.
Det är väl dit många redan har sjunkit, men det är ju bara tragiskt. Ser inte hur det förbättrar något. Hur tänker du dig att den här retoriken ska förbättra något alls? Ärligt talat, när är ni nöjda?
I vissa särskilda scenarion kan jag tänka mig att det går an, när det gäller att påvisa en motståndares argumentationsfel. Men om du börjar anklaga
alla motståndare (för tydligen är jag din motståndare enligt dig verkar det som eftersom jag är man? Men jag är ju en blattejävel också. Och på något sätt både ett vänsterslödder och ett högerkapitalistsvin, om man får tro på mina meningsmotståndare genom åren. Det är svårt för mig att sålla bland alla dessa "attraktiva" läger, men jag kan konstatera att det finns ett tydligt mönster) för att göra sådana argumentationsfel så är du ju inte ett dugg bättre själv.
Polariseringen mellan män och kvinnor har bara ökat de senaste åren. Kan sånt här beteende vara en del av förklaringen, tro? Vem har gynnats? Ingen. Zip. Båda har det sämre. Och kommer det bli bättre om vi fortsätter på samma spår? Knappast.
Mitt stöd går
inte till idioten som skriker "vänsterslödder!", "blattejävel", "hora!" eller "manssvin!". Visst, de låter kanske mycket. Men jag lyssnar hellre på den som försöker att resonera, och den har betydligen större chans att få mitt stöd.
Starta en tråd där man ni frågar varför en del män hatar t.ex. kvinnor (eller på Flashback specifikt "svenska kvinnor"). Jag är övertygad om att en stor del av svaren kommer bli likt ditt inlägg, fast omvänt.