Citat:
Ursprungligen postat av
VaragtP
Jag menar bara att jag inte håller med om att historisk stabil avkastning inte är någon som helst intressant variabel.
Jag har inte sagt att "det inte är någon som helst intressant variabel". Jag skrev:
Det har påpekats tidigare i tråden men det tål att påpekas igen: Historisk avkastning säger ingenting om framtida avkastning.
Det är viktigt att man förstår det. Historisk avkastning säger alltså INGET om framtida avkastning.
Citat:
Om jag ska välja mellan två aktier där den ena haft en nedåtgående tend de senaste 10 åren och en annan som haft en uppgående trend under samma 10 års period så skulle jag alla gånger välja den mer stabila positiva om jag skulle gå in och investera pengar för de kommande 5 åren.
Ja, det skulle du säkert.
Fast det säger förstås fortfarande
inte någonting alls om vilken som kommer att gå bäst de kommande 5 åren och det finns förstås närmast ett oändligt antal exempel på aktier som vänt från att ha gått upp till att ha gått ner och vice versa.
Citat:
Naturligtvis finns det inga garantier, men jag håller inte med om att historiken inte har någon som helst relevans i huvudtaget som du verkar hävda.
Jag slår vad om att du tittar på annat än historik när du avgör, tex lägger du garanterat minst in någon sorts magkänsla om att HM är ett bättre bolag än Fingerprint, trots att Fingerprints aktie har gått mångdubbelt bättre än HM på tre, fem och tio år.
Kommer Fingerprints aktie att gå bättre än HM de närmsta 10 åren? Tja, det kan man diskutera, men på noll och intet sätt har den historiska uppgången något med det att göra.
Och alla avkastningsjämförelser är med relevant index och inget annat, om nån nu inte är med på det.
Edit: Och den där källan... ?