Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Resultat:
0%
röster
2002-11-20, 14:30
  #109
Medlem
Chockads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Otoko
Tro inte på allt du ser/hör/läser :idea:

Yep, speciellt det som tutas i oss från de officiella källorna...

Pentagon är t.ex. är just nu inne på sin tredje förklaringsmodell kring vad det var som hände där den 11 September...
2002-11-20, 14:31
  #110
Medlem
Citat:
1) Den där teorin att hela planet skulle ha upplösts i sina beståndsdelar var gällande i flera månader...

Vad var det för ytterligare information man fick efter dessa månader som gjorde att man fick revidera sina förklaringsmodeller?

Teorin var gällande... Suck. Kan det vara så att man var upptagen med annat och inte lade ner energi på att uppdatera historien? Vilken faktisk relevans har det för någon om planet smälte eller slogs i småbitar?

Jag vet inte. Som jag tidigare har sagt följer jag inte allt Pentagon säger, och tar heller inget ansvar för deras uttalanden. Tycker du det är lustigt att försöka läsa ut oegentligheter här och där är du varmt välkommen att göra så. Men använd inte det som argument mot mig.

Citat:
Apropå hålet i C-ringen så hade de ju inget annat val än att säga att det orsakades av det där "planet". De ville ju knappast avslöja sig själva genom att säga att det var en missil...

Jag vet att det bär dig emot, men ponera att det var ett flygplan. Vad skulle de då säga om hålet? Kanske att det var flygplanet som orsakade det?

Du påstår att det var en missil. Faktiska, direkta påståenden, inte 'något annat än ett plan, kanske en missil av något slag'. Nu är det din tur att bevisa din teori. Jag kommer att under veckan presentera ett antal saker som visar att det inte var en missil, och jag förväntar mig att du skall presentera bevis som lever upp till de krav du ställer på de bevis jag och andra presenterat för att det var ett flygplan. Vittnesmål, fotografier osv.

Vittnesmålen kommer att analyseras med Holmbergs modell.

Fotografierna kommer att analyseras kritiskt, men rättvist. Något man inte kan beskylla dig för att göra.
2002-11-20, 14:45
  #111
Medlem
Chockads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kieth W
En fjärrstyrd sådan kan man förmoda....

Fan det var ju kul att kasta in lite äggulor.......

Men faktum är att jag faktisk har skickat in info om dessa trådar till FBI, de har ju faktiskt en sk tipstjänst där man kan anmäla saker som kan vara av deras intresse. Den har jag utnyttjat.

Håller på att leta reda på en sådan hos CIA och ett par ställen till..

Tack Kieth!

Det är juste av dig att du upplyser dina kompisar på FBI och CIA kring vad det var som egentligen hände den 11 September!

Ge dom dessa två länkar också, så får dom lite mer uppslag att jobba med:

http://www.911pi.com

http://www.koolpages.com/killtown

Dom får allt ligga i för att kunna stoppa att 11 September-bubblan spricker...

The truth is out there... 8)
2002-11-20, 14:56
  #112
Medlem
Chockads avatar
Det här var banne mig bland det roligaste jag läst:

http://www.koolpages.com/killtown/pentanium.html



Som sagt, fler hål än en Schweizerost...
2002-11-20, 15:01
  #113
Medlem
Chockads avatar
Böckerna av Thierry Meyssan om Pentagon-bluffen har kommit ut t.o.m. på Koreanska och Estoniska, men INTE på Svenska ännu...

http://trans.voila.fr/ano?anolg=65544&anourl=http://www.effroyable-imposture.net/docs/commander.php

SKANDAL...!!!

Boken "The big lie" såldes i 170 000 ex. under de första 3 veckorna när den kom i Frankrike...

Excellenta recensioner, bara fullpoängare, har den fått på Amazon.co.uk:

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/2912362733/qid=1037793752/sr=2-1/ref=sr_2_1_1/026-1209754-0515609

Detsamma på Amazon.com:

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/1592090265/qid=1037794331/sr=2-1/ref=sr_2_1/103-5864942-9795839


Uppföljaren "Pentagate" ska tydligen vara ännu mer avslöjande:

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/2912362768/qid=1037794006/sr=1-1/ref=sr_1_0_1/026-1209754-0515609

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/1592090281/qid%3D1037795431/sr%3D11-1/ref%3Dsr%5F11%5F1/103-5864942-9795839

"Meyssan has built much of his case on the problems in the official version of what happened at the Pentagon. His first chapter, "One Piece of Debris Too Many", points out that the large piece of debris that appeared to be from an American Airlines jet has not even been inventoried by the Dept. of Defense.

As a journalist for American Free Press in Washington, I have tried repeatedly to get the Pentagon to clarify the status of this important piece of debris that was seen by millions. As of this date there has been NO response to numerous requests. What's wrong with this picture?"
2002-11-20, 15:11
  #114
Medlem
Chockads avatar
Det hela rör sig om den där utplanterade metallbiten ni vet, den där skinande och välpolerade ynka lilla biten, som man i brådrasket glömde bort att sota ned det lite innan man började fota den ur en massa olika positioner och vinklar:

http://www.koolpages.com/killtown/flight77/debris.html

Intressant att Pentagon inte vill kännas vid den där metallbiten längre, kanske för att det genom analyser skulle avslöjas bluffen bakom det hela...
2002-11-20, 15:44
  #115
Medlem
Chockads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kieth W
Chockad nu ljuger du igen!!!

""Flera av dom har jag aldrig ställt tidigare, och andra har jag aldrig fått några ordentliga svar på? ""

Dina frågor.

1. Detta har du redan fått svar på förut, och tydligt och logiskt fått förklarat för dig.

2. Detta är förklarat många gånger redan.

3. Detta är redan förklarat för dig!!!

Det är inget märkvärdigare än ett tomt arbetstält, blått med vitt tak som man flyttar en bit, och som kan ses på många av översiktsbilderna från efterarbetet på platsen. Vilket jag redan förklarat för dig.

4. Detta har redan förklarats av väldigt många och många gånger.

5. Detta har redan förklarats, dessutom så har jag lagt in flera bilder som visar att det finns gott om trasiga fönster långt bredvid det egentliga ingångshålet. Att vissa ändå mirakuklöst verkar klarat sig kanske kan bero på de är just FÖRSTÄRKTA!! Glasen är 2" tjocka ( ca 50 mm) och ett komplett fönster med ram och allt väger 1180 Kg och kostar $ 10 000 alltså nästan 100 000 kr styck.

6. Detta har tydligt förklarats många gånger förut, och det finns bilder på vingarnas rester, det är bara det att det är bara småskrot kvar efter smällen. Detta är inget ovanligt.

7. Även detta har förklarats tydligt tidigare. Höger motor kom inte genom fasaden (det gjorde bara den vänstra) utan krossades mot de pelare som finns till höger om hålet. Bild på resterna av högra motorn utanför Pentagon finns och har visats tidigare. Dessutom kan man bland bråten på bilder innifrån Pentagon se delar av vänster motor, inte mycket med det finns alltså delar att se.


Stjärtpartiet har lämnat märken och stora tydliga skador efter sig på kanten precis uppe vid taket på väggen ovan hålet, där nästan övre kanten på väggen rasat av skadan. Även detta har förklarats förut för dig och det finns gott om bilder som tydligt visar skadan.

9. Att man i ett tidigt skede kanske säger saker, som senare kanske ändras är inget märkligt alls. Man har kanske själv initialt tidigt efter händelsen inte bättre info om saker och ting. När sen man får en chans att komma nära eller in i huset kanske man får fram nya fakta, så därför kan uppgifter behöva korrigeras. Även detta har förklarats flera gånger för dig.

Att stora delar av planet mer eller mindre kan ha brunnit upp kanske kan förstås mer om man vet att aluminium smälter vid 660 grader Celsius. Vanligt stål i t ex balkar och konstruktion på en oljeplattform löper stor risk att faktiskt ta eld och börja brinna om en olycka antänder oljan eller gaserna man jobbar med, därför att brandtemperaturen är så hög att stålet kan brinna och därmed snabbt försvagas och hela plattformen kollapsar. Och då stål har en smältpunkt på över 1550 C och kan kollapsa av en oljebrand, så är det heller inte koinstigt att Aluminium som smälter vid 660 C kan smälta och förbrännas/förintas i en bränslebrand som den vid Pentagon.

Dessutom är i dag flygplanen uppbyggda av compositer aom är starka men som lätt splittras i småflisor vid felaktigt riktat våld eller krafter. Samt Aluminium ao är lätt och stark, men som är dåligt på att tåla deformation och värme. Vilket gör att det relativt lätt kan totalförstöras eller smälta till oigenännlighte vid krafter det inte ät konstruerat för drabbar det som konstruerats av Aluminium

10. Om klara otvetydiga fakta, stödda och dokumenterade av flera tunga instanser, även oberoende, kommer fram som klargör att det var en missil. Ja då är det bara att acceptera detta.

Innan dess, icke. För ännu finns ingen vettig och trovärdig info eller annat som kan övertyga en fullt frisk människa om att en missil ar orsaken.

Nu har du ännu en gång fått svar på alla frågorna ovan. Allt har behandlats och beskrivit och förklarats flera gånger tidigare för dig. Så sluta ljug mer om detta nu.

Dessutom är det 5 eller 6 lyktstolpar som revs ned, och det finns bilder som visar dem alla, och dessa bilder har vi flera gånger redan visat dig. Så sluta ljug om att det bara är en stolpe.



Idag så sände jag över länkar till dessa trådar till FBI i USA. De kan nu läsa allt som skrivs i dessa trådar av oss, och dig Chockad och vad du hävdar mm. Svenska är inget problem för dem, var det svar jag fick.

Nu finns det ju två saker som kan hända med detta.

1. FBI anser att du är en av många korkade maniska personer som fantiserar och sprider skrönor om denna händelse, och förpassar hela saken till dår-arkivet för du är inte värd att ens bry sig om.

2. Eller så blir de intresserade och kanske tar kontakt med dig på nåt sätt, vilket kan man bara gissa.

Själv tror jag på starkt på alternativ 1.

Jag bestrider bestämt det du just påstår, nämligen att du skulle ha gett tydliga och logiska svar kring det totalt orimliga i att en Boeing 757 skulle ha kraschat in i Pentagon!

Du har aldrig gett mig ett enda vettigt svar på dessa frågor, utan bara en massa vilda gissningar!

Du har t.ex. inte svarat mig hur det kommer sig att det inte syns ETT SPÅR efter att stjärtpartiet skulle ha slått i området omedelbart ovanför hålet, där stjärten skulle ha slått i med störst kraft. Dessutom kan inte skadorna högst upp på Pentagon ha orsakats av någon stjärt då planet inte är så högt...

Apropå påstådda smulor efter motorer och vingar, var det inte så att Pentagon högtidligen bedyrade att PRECIS ALLT av "planet" brann upp och förångades i kraschögonblicket...?

Varför har man efter månader av "smält-teorin" tvingats sig nödgade att ändra på sina förklaringsmodeller...?

Tack för att du sprider Flashbacks länkar till USA också, det skadar inte att
FBI-personal där får reda på lite mer om sanningen bakom 11 September, än bara lögnerna dom får läsa i deras hårt statskontrollerade medier...
2002-11-20, 17:07
  #116
Medlem
Quektimas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chockad
Du har aldrig gett mig ett enda vettigt svar på dessa frågor, utan bara en massa vilda gissningar!
När ska du ge mig svar på de frågor jag ställ och som du lämnat hängande i luften i andra trådar?
2002-11-20, 17:32
  #117
Medlem
Chockads avatar
Mer komprometterande detaljer kring Pentagon-attacken. Här angående att man attackerade precis det lilla området på Pentagon som bara 5 dagar senare hade blivit färdigarmerat:

http://www.koolpages.com/killtown/flight77/trajectory.html

Vad är oddsen...?
2002-11-20, 17:37
  #118
Medlem
Chockads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quektima
Citat:
Ursprungligen postat av Chockad
Du har aldrig gett mig ett enda vettigt svar på dessa frågor, utan bara en massa vilda gissningar!
När ska du ge mig svar på de frågor jag ställ och som du lämnat hängande i luften i andra trådar?

Ja, jag ska svara på alla inlägg på tråden "11 September-kuppen avslöjad!", som jag inte hunnit göra än, ligger lite efter bara, har mest bara suttit och inhämtat mer information och avslöjanden på:

http://www.911pi.com

Jag ska försöka hinna svara på alla inlägg senare ikväll.
2002-11-20, 17:55
  #119
Medlem
Chockads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chockad
Mer komprometterande detaljer kring Pentagon-attacken. Här angående att man attackerade precis det lilla området på Pentagon som bara 5 dagar senare hade blivit färdigarmerat:

http://www.koolpages.com/killtown/flight77/trajectory.html

Vad är oddsen...?

Apropå ämnet ovan:

http://911pi.com/6/ubb.xa=tpc&s=5396090821&f=6506002841&m =1306040861


Upon hearing that a "plane" crashed into the only renovated section of the Pentagon being retrofitted to be more "blast resistent" and that it housed the fewest employees throughout the whole Pentagon created my first suspicions about this crash even before I saw the photos that seemed to show a Beoing 757 didn't crash there. I mean, what's the odd's of crashing into the only renovated section of a building, right?

Well check this out, a satellite photo taken 12/28/00 shows very clearly that the "crash" happened literally smack dab in the center of that VERY SMALL renovated section...

http://www.koolpages.com/killtown/flight77/trajectory.html

Man, Hani Hanjour had great aim!!!

What are the odds?

Questioning the 9/11 attacks...
http://www.koolpages.com/killtown/
--------------------------------------------------------------------------------


Paul Thompson
Investigator posted #PM November 19, 2002 07:20 PM
--------------------------------------------------------------------------------
interesting

But Killtown,
Did you see my comment to another post of yours that Hanjour may not have been the pilot, but Nawaf Alhazmi might have?
--------------------------------------------------------------------------------


Killtown
Investigator posted #AM November 20, 2002 08:34 AM
--------------------------------------------------------------------------------
Sarcastic remark about Hani

Paul,

Yes I did. I was just making a sarcastic remark in general about those "hijacker pilots" having such great aim!!!

I don't think even the best trained pilot could be so precise with a 100 ton jet knowing he is about to die!

All I know is that whatever hit dead center in the only renovated section was flown by precision remote control. No human could do that.

Questioning the 9/11 attacks...
http://www.koolpages.com/killtown/
--------------------------------------------------------------------------------
2002-11-20, 18:27
  #120
Medlem
Chockads avatar
Hittade ett mycket intressant uttalande från en av alla de privatdetektiver som undersöker Pentagon-attacken:

"I'm not sure if others have seen it, some things, like the picture of workers tearing down a specificly marked spot in the impact hole to make it look bigger are suspicious, whatever took place.

Regardless, we know the attack was allowed to happen from the military stand-down at the least."


Jisses säger jag bara..., förmodligen var det då de tog mobilkranen till hjälp, för att förstora upp det där 3,5 meter stora hålet...

Då fattar man ju varför fotografen ville ha vattenkaskaden med på den där bilden med hålet, så att man inte skulle se att fasaden var intakt därunder...

Är det någon som har den där bilden, där man får se hålet efter att man har rivigt i det så att det skulle bli större?

OK, då får vi anse att den bilden INTE utgör något bevismaterial för Boeingplanets vara eller icke vara...

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback