Peter Eriksson (MP) säger i en intervju i DN idag att han tycker Belgien haft "dålig koll"
Citat:
"– Det har sedan händelserna i Paris varit en jakt på potentiella terrorister i Bryssel. Många av de här som har varit aktiva i Parisattentaten verkar ha haft en koppling till Belgien. Det har varit fullt med militärer och automatvapen på gatorna."
Belgarna har ju bevisligen varit väldigt aktiva och samarbetat intensivt med Frankrike för att ta fast de terrorister som var ansvariga för attentaten i Paris. Kan inte se att det är att ha "dålig koll"
Citat:
"– Människor i Sverige upplever jag inte har tagit till sig att det här är en förändring som har skett. Det är inte bara flyktingströmmarna från kriget i Syrien som vi får, utan även mer direkta kopplingar."
Här tycks han ju antyda att det kan dölja sig terrorister i flyktingströmmarna.
Citat:
"– Det är svårt att avgöra men uppenbart har man försökt göra stora insatser. Men problemet med Belgien är att de har haft dålig koll på vilka människor som finns i landet. Det har funnits stora brister i polisorganisationen i Bryssel, det är 29 olika kommuner och de samarbetar inte så väldigt bra, säger Peter Eriksson.
– Men nu har man väl försökt göra en del för att skärpa upp det där, bland annat i samarbete med svenska polisen. Så det kan vara bättre nu, fortsätter han."
Och här verkar han vara av åsikten att det är bra att ha koll på vilka som finns i landet!
-Hur bra koll tror Peter Eriksson att vi har i Sverige på vilka som finns i vårt land?
Och har våra kommuner ett väl utvecklat samarbete i dessa frågor?
-Är det bra av en svensk EU-parlamentariker att kritisera Belgien i dess svåra stund när han knappast kan påstå att vi har så bra koll själva?
Snacka om att kasta sten i glashus. Vi kan inte ens hålla undan ett gäng "barn" som tafsar i badhusen.
-Kan han påstå att svenska polisen står väl rustad inför att förebygga en förmodat kommande attack på svensk mark?
Är det någon som tror det när poliserna slutar i parti och minut och de som finns kvar åker skytteltrafik till flyktingförläggningarna?