Skal vi tro denne artikkelen fra Brasil så er Gripen en god kandidat som nytt multirolle kampfly for Filippinene.
Oversatt vha google.
Den filippinske forsvarssekretæren Delfin Lorenzana sa for rundt et år siden at de to flyene som ble evaluert i Multi-Role Fighter (MRF) -programmet er svenske Saab Gripen og amerikanske Lockheed Martin F-16V. Etter en evaluering av flere flytyper, som også inkluderte Super Hornet, MiG-35 og Sukhoi Su-35, var F-16V og Gripen de som oppfylte preferansen til den tekniske arbeidsgruppen (TWG) for Philippine Air Force (PAF).
Lorenzana la til at forsvarsdepartementet lener seg mot Gripen for å tro at den svenske fighteren er den billigste og enkleste å vedlikeholde, i tillegg til å vise seg å være en utmerket fighter. I følge lokale medier ga USA F-16 et ekstra løft på Filippinene under besøket av US Air Force Secretary Barbara Barrett i Manila i november 2020.
Avtalen for den nye fighteren kunne undertegnes før president Rodrigo Duterte reiste i 2022, ifølge en uttalelse fra sjefen for generalstaben for de filippinske væpnede styrker, Gilbert Gapay, i desember i fjor.
https://www.cavok.com.br/gripen-mais...-nas-filipinas