Enhandssvärd vägde sällan över 1,5 kg, annat än tunga huggande vapen som är mer lika en machete.
Och oftast närmare 1 kg and 1,5 kg.
Tvåhandssvärd, även de riktigt stora zweihänders som användes av doppelsöldners vägde sällan mer än 4 kg.
Oftast så brukar man klassa tvåhandssvärd över 4 kg som ceremoniella vapen mer än något som användes i strid.
Ett klassiskt exempel är Flamberge-svärd och diverse andra namn med en klinga som ser ut lite som en eldsflamma. De var gjorda för att visa på smedens skicklighet och se häftiga ut, mer än något verkligt användbart.
Citat:
Ursprungligen postat av
frange
Böjda svärd ger en mer skärande rörelse när du hugger, dessutom är de lättare att dra än ett rakt. Raka svärd ger dock en klar fördel vid stöt, och enklare att tillverka än ett svärd som är böjt på optimalt sätt.
Det är också en fördel med ett rakt svärd att du därför kan göra båda sidorna lika, och därför kunna hugga lika bra med bägge sidor istället för att ha en egg endast på en sida.
I senare europeiska backswords med korgfäste så skapade man en "falsk" klinga, eller kort klinga, på svärdets "baksida" där det endast var en egg ner till kanske hälften av svärdets längd.
Däremot vet jag inte om de är lättare att tillverka egentligen, då ett svärd som är har två sidor som är lika ställer ett högre krav på att man verkligen får båda sidorna lika. Ett eneggat svärd är mer flexibelt på det sättet, vem vet egentligen vilken böjning som är optimal och om du böjt det lite för mycket eller om du gjort det lite bredare vid "fel" ställe som skiftar svärdets tyngdpunkt någon centimeter hit eller dit.
Citat:
Ursprungligen postat av
Utopiantos
Här kan man se Magnus Samuelsson in action i Fångarna på Fortet. Vid 2.36 ser man hur imponerade Agneta och de andra damerna är av hans armmuskler. Vid 5.15 ska Gunde prova att dra upp det tunga svärdet och hugga av repet.
https://www.youtube.com/watch?v=2Ufj6q2DZA4
Jag har för mig att det är fusk och "svärdet" i själva verket hålls på plats med lufttryck och det sitter någon och bestämmer om det ska släppa och kunna dras upp eller inte.
Och ett flertal andra rum i Fortet fungerar på samma sätt, med "variabel" svårighetsgrad, så att man kan göra programmen lika långa oavsett hur duktiga eller hur inkompetenta de tävlande är.