Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-03-19, 11:28
  #1
Medlem
Tja,

Jag använder detta ljudkort när jag proddar. Till detta har jag FL Studio 12.1.2 med diverse plugins. Stundtals så börjar det skorra när man kör playback. Jag vet inte varför?

Har testat:

- Ändrat buffer lenght
- Installerat om drivarna

Är det för att det är för mycket på gång i FL, vilket låter konstigt eftersom jag köpte denna för att just kunna göra mer och få bättre ljud?

Jag kan hålla på i timmar, men vips, trycker jag play börjar det. Det kan även börja efter 2 minuter. Skitskumt och går mig på nerverna
Laddar jag om projektet så slutar det. Ändrar jag till Asio4all kommer det aldrig. Problem med Yamaha Asio-drivrutinen? Kända problem?

Någon som känner till detta problem eller vet hur man kan motverka det?
Även, blir det skillnad i ljud om man använder Asio4all istället för enhetens tillhörande Asio-drivrutin?

Förlåt om jag placerat den i fel forumdel, ber isåfall om ursäkt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback