Jag lånar en översättning från ett tal som citerats ofta nog av Martin Luther King:
Citat:
Jag har en dröm, att nationen en vacker dag skall resa sig och göra den verkliga innebörden av sin troslära till verklighet: "Vi anser att dessa sanningar är självklara, att alla människor skapats som likar." /…/ Jag har en dröm, att mina fyra små barn en dag skall leva i en nation där de inte blir dömda efter sitt kön, utan efter deras karaktärs innehåll.
Sociala rättvisekrigare och feminister vill helt klart något annat helt oavsett vad de säger att deras definition av jämlikhet påstås vara, något annat kan man inte utläsa av könskriget de för. Jag och de flesta andra på det här forumet bemöter deras retoriska grepp, "debunkar" deras ihåliga dogmer och sågar ideologin överallt där det spricker. Överallt når vi slutet av deras teser och det finns ingenstans för dem att ta vägen med dessa. Det enda man får till svar är, "det där är fel, det där är inte trovärdigt, det där..." #feminisplaining
Hade de strävat efter jämlikhet och inte som jag tror, "mer jämlikhet än grisar" så hade det funnits en konsensus om detta, ett mål som någonstans går att nå, men nu till frågan vad eller vilka är dessa mål?