Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-03-05, 18:57
  #1
Medlem
Karusellen "Spindletop" går ut på att ett gäng besökare ställer sig med ryggen emot väggen inuti en cylinder, som långsamt snurrar snabbare och snabbare ända tills den har uppnått en viss nödvändig maxfart, varvid golvet sedan sänks undan från besökarnas fötter;
besökarna kan sedan hänga fritt i luften, fastklamrade på väggen.
Men nu undrar jag, vad är det egentligen för kraft som håller dem uppe på det här sättet?
De enda relevanta krafter som jag kan komma på i den här situationen är besökarnas egen tyngdkraft samt centripetalkraften, men hur kan en horisontell centripetalkraft motverka tyngdkraften?

Jag vet att månen hålls i omloppsbana runt Jorden eftersom den hela tiden strävar efter en rörelse som är tangent med Jorden samtidigt som Jorden hela tiden försöker dra in månen till sig, men jag kan inte riktigt jämföra ett sånt här scenario med "Spindletop-scenariot".
__________________
Senast redigerad av Mikael861 2016-03-05 kl. 19:01.
Citera
2016-03-05, 19:03
  #2
Medlem
Friktion.
Citera
2016-03-05, 19:05
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mulpac
Friktion.
Ja just det ja, hur kunde jag missa det?
Tack för påminnelsen.
Citera
2016-03-05, 19:21
  #4
Medlem
psflaxs avatar
Centrifugalkraften.
Citera
2016-03-05, 19:42
  #5
Medlem
Freders avatar
fel
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback