Så ja, nu börjar vi komma in på rätt bana
Företaget i fråga är stort och välkänt, så på de sättet känns det inte konstigt. Skulle dom göra några större snedsteg så skulle det uppmärksammas.
Dock känns ju introduktionen lite sådär. Även om lönen grundar sig på kundbesök och försäljning tycker jag att man borde få någon form av ersättning under den tiden man inte har möjlighet att påverka lönen. Alltså att man får någon annan form av ersättning under tiden internutbildningarna pågår.
Men som ni nämner är de väl inte olagligt då dom byggt upp och avtalet allting kring detta lönesystem. Då behöver man inte betala nåt under utbildningstiden.
1 månad kan man väl klara av även om det känns rejält i plånboken. Känns inte helt seriöst i vilket fall.