Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-05-24, 12:58
  #13
Medlem
neuron-drones avatar
Radikal utveckling av fallet! Senaste mötet med Migration verkar som de tvärvänt. Familjen har uppvisat så mycket bevis nu för att de kommer från Syrien att inte ens Migrationsverket kan bortförklara det. Så nu drog det ett nytt ess ur ärmen. De säger att familjen troligen har dubbelt medborgarskap. Det skulle förklara varför familjen faktiskt bevisligen är född i Syrien och bott där alltid.

Jag har ärligt ingen aning om hur många generationer man kan ha kvar medborgarskap i ett land man inte bott i. Antar att det varierar från land till land. Kompisens ena förälders föräldrar var greker men något grekiskt medborgarskap verkar de inte ha. På andra förälderns sida är det förälderns far- och morföräldrar som kom från Armenien, alltså ett generationssteg längre tillbaka än den del som är greker.

Undrar om man kan vara armenier bara för att ens mormorsmor typ var det. Isåfall börjar ju hela historien klaras upp.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback