Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2005-11-15, 22:48
  #61
Medlem
Scrambles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EvilN
I grund och botten handlar det väl om vad ägaren till forumet vill.
Massor med fjortisar och en del bannerintäkter?
Kör på som det är.
Mindre antal besökare och mindre bannerintäkter men kanske något mer tillbaka till rötterna.

Det är ju ingen demokrati det här.
Säger Admin att personangrepp och hets mot folkgrupp är ok så är det väl ok och för följdaktligen följder.
Om moderatorer blir färre och mer nogrannt utvalda men med större befogenheter så kan de banna trolls och löst folk godtyckligt och vi får ett allmänt trevligare och mindre hjärndött klimat.
Å andra sidan kan det lika gärna gå åt helvete och folk blir utkastade för skitsaker. Som det är nu är jag beredd att ta den risken utan att blinka.
Det kunde vara en lösning, men jag tror det vore dumt att ta den utan att blinka, då är det nog bättre att skärpa till det i steg och se vad som händer. Bättre att en ändring sker över en månads tid och blir bra än att det sker på några dagar och allt går åt helvete.

Men jag håller med dig om att bannerintäkter och medlemsantal inte bör vara faktorer i detta sammanhang. Flashback måste bli vad det var, det måste behålla en sista gnutta av integritet och framför allt aldrig ge upp.

Det är jävligt lätt att glömma vad Flashback var och bara konstatera att det blivit lite tråkigare och snällare. Vi måste komma förbi det och hjälpas åt, alla, att ta Flashback i kragen.
2005-11-15, 22:49
  #62
Avstängd
{I}{K}{E}s avatar
Jag har varit medlem från och till sedan 2001, och tycker att det var värre förr, ungefär efter nedstängningen 2003 eller nå't.

Securion eller vad han hette var då moderator och sabbade allt.
Det pågick en utrensning av medlemmar, vilket kan jämföras med HitlerTyskland.

Att det var bättre förr, håller jag inte fullt med om.
2005-11-15, 22:50
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TopDawg
// Flashback är verkligen ett lunarstorm med vissa inslag av det som en gång gjorde forumet till det det var. Det är verkligen så. Så till den milda grad har ribban sänkts och mainstreamtanken spritt sig att det faktiskt är svårt att se skillnad på vad som är vad i den frågan. Tycker jag

//

Idag är det en fjortismaffia som regerar här och lyckas ta sitt jävla loungetramsande med sig överallt i forumet och dessutom åtnjuta moderatorers och Admins beskydd. Det är tydligen den nya målgruppen för Flashback.

Oerhört tråkigt att detta kunnat ske. Flashback idag är ett community i första hand för tonåringar med existensiell ångest. Posörer utan nåt att tillföra. En chatt så god som någon, det är det FB är idag.

Det är min åsikt. Vad tycker ni? Såga gärna. Det tål jag.

Väl rutet! Jag håller med dig i mångt och mycket.

Svaret på frågan finns i ovanstående citat, stäng av alla jävla lounge/egotrådar och liknande, jag får gåshud av obehag när jag ser dessa. Hoppas de användare som loggar in med dessa trådar som huvudanledning loggar ut igen för att aldrig återkomma.

Skärpning bland moderatorer, senast idag låstes en tråd av någon "ny" användare med moderatorstatus av helt felaktig anledning. De få intressanta trådar som startas riskerarar att slockna pga moderatorernas bristfälliga fingertoppskänsla (växtvärk?).

Om denna trend fortsätter är det tyvärr ingen större vinst med att logga in på det här forat.
2005-11-15, 23:00
  #64
Medlem
Cataclysms avatar
Folk skall hålla sig till topic och inte snacka en massa annat (vilket jag också gör ibland).
2005-11-15, 23:04
  #65
Medlem
Balkongståarns avatar
Säga vad man vill om "Sturarna" och kompani, men då var det iaf fart på forumet. Otroligt mycket trams och påhopp, men det fanns mycket skoj att läsa, fullständigt otyglat och skitkul.
2005-11-15, 23:05
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TopDawg
Idag är det en fjortismaffia som regerar här och lyckas ta sitt jävla loungetramsande med sig överallt i forumet och dessutom åtnjuta moderatorers och Admins beskydd. Det är tydligen den nya målgruppen för Flashback.

Oerhört tråkigt att detta kunnat ske. Flashback idag är ett community i första hand för tonåringar med existensiell ångest. Posörer utan nåt att tillföra. En chatt så god som någon, det är det FB är idag.

Håller med ord för ord. Har inte så mycket nytt att tillföra i övrigt, håller med många om deras åsikter (Noseman, M2K, Manker m.fl.).
Tyvärr har jag i stort sett gett upp hoppet på att forumet ska gå tillbaka som det var för dryga 1,5 år sedan då jag började hänga här.
Nuförtiden känns det som att jag får kriga som ett djur för att öht hitta något läsvärt bland all textdiarré som produceras här och så var det faktiskt inte innan.
Tyvärr inte så många konkreta förslag till förändringar, det enda jag kommer på just nu är att rensa hårt bland forumen. Exempel på forum jag tycker kan plockas bort är t.ex. evighetsdiskussioner, lounge, bostad och liknande. (loungen känns som den lockar med en jävla massa trams som sprider sig överallt)
Slå ihop vissa, ex. feminism -> inrikes politik osv.
Vad som krävs är helt enkelt väldigt låg tolerans mot alla skräpinlägg som skräpar ner forumet.
2005-11-15, 23:09
  #67
Medlem
ReNus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cataclysm
Folk skall hålla sig till topic och inte snacka en massa annat (vilket jag också gör ibland).

Tycker egentligen inte att det är "off-topic" som är det stora problemet, visst är det ibland ett av många andra problem, men inte det största just nu.

Det stora problemet är den vidrigt mysiga och pluttinuttiga stämningen överallt!
Va fan, det finns inget charmigt hånande, inga kvickheter, ingen glimt i ögat, ingen självdistans kvar på det här stället.

Det är problemet!
2005-11-15, 23:14
  #68
Medlem
PiLLerILLers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mamonaku
Till skillnad från vad många här verkar tycka så vill jag nog inte att antalet tramstrådar ska minska. Har det inte alltid varit de som varit bra på FB? Det är väl snarare de striktare reglerna och moderatorerna som drar ner FB. Vad jag helst skulle se är snarare en större tillåtelse av svineri och personliga påhopp. Idioter som snackar droger, bomber, knark och nazism. Kvinnofientliga och schizofrena användare. Svordomar. Tips på hur man bäst begår brott. Uthängning av pedofiler.

För visst fan var det sånt som fick en att garva här på forumet en gång i tiden?

Edit: Och tillåt off topic för fan.

Det här lät lite mer som min smak. Anarkistiskt, mindre organiserat och förmodligen mer utopiskt är jag rädd.

Men Scramble har träffat mitt i prick. Jag har många gånger tagit upp den där förbannade munkavlen som åtföljer moderatorskapet. Ur min synvinkel som kvinna retar det gallfeber på mig att de få kvinnliga profilerna som skulle kunna utmärka sig, sitter bakbundna i kontrolltornet. Rent ärligt har jag sett fler nakenbilder på dem, än vad jag läst uppkäftiga inlägg skrivna av dem och det är tamejfan trist.
Jag gillar att sparka pungen av misogyna plattskallar, men inte i ensamhet hela tiden. Ett juste slagsmål är tio mot en - när jag är en....av de tio.

Och så lätt var det att gå off topic.....Åter till kontentan; som Scramble påpekade, ni moderatorer är förbannat trista och det sätter standarden för resten av användarna. Ut och slåss med er ungjävlar!
2005-11-15, 23:14
  #69
Medlem
Costanzas avatar
Den roligaste händelsen sedan jag reggade mig (har varit med ca 1 år totalt sett) var tråden "Vem blir sist att skriva".

Tråden i sig var naturligts rent trams, en dagsslända fast en rolig sådan. Det som var mest intressant var att se de reaktioner som tråden gav. Stoppa denna tråd, detta bryter mot 19 paragrafer,..Inte politiskt korrekt.

I grunden skall det egentligen inte behövas så många regler för flashback. Det som vi behöver stävja är förföljelser av enskilda användare, användares identitet. Jo visst, ja piratkort också.
2005-11-15, 23:18
  #70
Medlem
Balthazaer-s avatar
Mina kommentarer på dagens regler för att återgå till forumets nivå såsom den var 2002-2003.

Citat:
ÅLDERSGRÄNS: 18 ÅR
Slopa! Inte för att jag nödvändigtvis vill ha fjortisar, men det känns inte seriöst med denna regel på ett forum som ska vara "underground" att ha en åldergräns i bästa sosse-anda.

Citat:
Var trevlig mot andra, och behandla din omgivning på samma sätt som du själv vill bli behandlad. Läs, och visa respekt för andra människors uppfattning.
Underground-forum där man måste puttinutta varandra? Vafan? Vill jag be någon dra åt helvete så varför skulle jag inte få göra det? Är man lättstött så får man väl sluta läsa här på FB.

Citat:
0.1. Rubriken ska visa vad inlägget handlar om.
0.2. Inlägg ska hålla sig i närheten av ämnet för gällande forum.
0.3. Håll er till ämnet i tråden.
0.4. Korspostning är inte tillåtet.
0.5. Sök innan du postar ny tråd.
Grundläggande regler för att forumet skall vara överskådligt.

Citat:
0.6. Din avatar & signatur ska inte vara stötande för andra personer.
Slå av avatarvisning som standard och tillåt mig ha en fitta som avatar om jag vill. Klarar någon inte att se något "stötande" så är väl FB fel forum att besöka?

Citat:
0.7. Frågor om låsningar, borttagningar etc. tas med moderator via PM.
"Skyffla under mattan"-mentalitet är aldrig bra. Dessutom är det säkert så att frågan (och framförallt svaret från moderatorn) intresserar andra personer.

Citat:
0.8. Använd spoilerfunktion när du publicerar känslig information.
Återigen en puttninutt-regel. Är ju skitkul att spoila för folk. Klarar man inte av att höra slutet på en film så får man hålla sig borta från FB.

Citat:
0.9. Report post-funktionen får inte användas till okynnesrapportering.
1.01. Försäljning (köpes/säljes/bytes/skänkes) är inte tillåtet.
1.02. Spam är inte tillåtet.
1.03. Diskussioner om piratkort är förbjudet.
1.04. Hets mot folkgrupp är förbjudet.
1.05. Att direkt uppmana till brott är förbjudet.
1.06. Länkar till barnpornografi är förbjudet.
1.07. Publicering av IP-nummer till fysiska personer är inte tillåtet.
1.08. Var försiktig med personuppgifter.
Regler som kanske inte alltid är önskvärda, men tyvärr nödvändiga av juridiska skäl.

Citat:
1.09. Personangrepp är inte tillåtet.
1.10. Trakasserier och mobbing är inte tillåtet.
1.11. Kritik mot forumet och dess moderatorer ska vara konstruktiv.
Bort! Vill jag säga att FB suger hästballe, admin är bög och admin2 har liten snopp så varför inte? Är ingen som dör av det, men det kan hjälpa till att pigga upp i forumet.

Till sist, bort med loungen!
2005-11-15, 23:25
  #71
Banned
EvilNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Balthazaer-
"Skyffla under mattan"-mentalitet är aldrig bra. Dessutom är det säkert så att frågan (och framförallt svaret från moderatorn) intresserar andra personer.

Där håller jag med fullständigt.
Har man låst tråd, varnat, bannat eller på annat sätt påverkat användarens möjlighet att uttrycka sig i forumet på lösa grunder ska man fan stekas offentligt och gillar man inte det så ska man inte moderera heller.

Varför ända in i helvete skulle någon orka bry sig om att få någon annans tråd upplåst?
Kan man se en dialog i forumet om det hela så blir det en helt annan femma.
Då måste ju moderatorn försvara sin ståndpunkt.

Det här händer ju då och då utan att en tråd låses och då springer man in i moderatorsmaffian som dyker upp från ingenstans.
Nä, såna grejer ska diskuteras offentligt i offentliga forum där alla kan delta och ge sin syn.

Å andra sidan det här är ju ingen jävla demokrati.
2005-11-15, 23:30
  #72
Medlem
Jag tycker precis som många andra i denna tråd att nivån här på flashback sjunkit en bit senaste tiden,det är kanske dags för oss mognare att visa var skåpet skall stå dvs höja moralen.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback