Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-02-18, 18:30
  #13
Medlem
TheRiddle-s avatar
T.ex SAS, Akelius och Klövern.
Kolla på den här bloggen för bra tips om preferens aktier, han har en portfölj som går ut på att få utdelningar. http://petrusko.blogspot.se/2015/06/...ensaktier.html
Han har också inlösenkursen på svenska pref aktier i ett inlägg.
__________________
Senast redigerad av TheRiddle- 2016-02-18 kl. 18:32.
Citera
2016-02-21, 06:29
  #14
Medlem
knut_1s avatar
Kanske lite kontroversiellt i denna tråd, men detta är min uppfattning:

Den våg av preferensaktier som noterades lockade med 10% + i avkastning lagom när bankerna lockade med noll. Först ut var dels företag som kämpade för att hålla näsan ovan vattenytan (Eniro, SAS m fl) och dels en del faktiskt bra fastighetsbolag; sistnämnda gjorde ju avans då försäljning av preffar blev eget kapital och kunde användas som komplement till traditionell finansiering till låg ränta vid expansion. Därefter kom emellertid opportunisterna. Fastighetsbolag gick ju bra, så de s k fastighetsutvecklarna emitterade också. Vad är då en fastighetsutvecklare? Flera av dem dessutom nystartade, registrerade för bara något enstaka år sedan. Enorm risk, men vad gör det när man fått ett heligt löfte om 10%+ för all evighet? Sälja skor på nätet ??? Ärligt, skulle Du köpa stamaktier i ett bolag som aldrig gjort vinst och har som affärsidé att sälja skor på nätet?

Först nu på sistone har riskpremien börjat öka för preferensaktier och kanske något orättvist dras alla över en kam. Kommer dock hålla ögonen öppna för preffar även fortsättningsvis. Som sagt var det tidigt en del ganska bra fastighetsbolag som emitterade även om de flesta idag har skräpstatus i mina ögon. Om några år är jag övertygad om att flertalet av de idag noterade konkat eller av annan anledning försvunnit från börsen och då kanske man kan botanisera bland kvarvarande om priset och bolagsrisken är de rätta.
__________________
Senast redigerad av knut_1 2016-02-21 kl. 06:32.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback