Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-02-13, 20:05
  #25
Medlem
Cameltotems avatar
Flashback skämtar dagligen om invandrare som dör. TS är arg bara för att det handlar om en svensk.

Skärp er för fan.

Olämpligt men det var lite kul.
Citera
2016-02-13, 20:16
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cameltotem
Flashback skämtar dagligen om invandrare som dör.
Blir smaklösheten i detta mindre i och med att det finns anonyma idioter på ett forum?

Citat:
TS är arg bara för att det handlar om en svensk.
Vad har den personliga utgångspunkten med sakfrågan att göra?

Citat:
Skärp er för fan.

Olämpligt men det var lite kul.
Offrens anhöriga håller säkert med dig.
Citera
2016-02-13, 20:16
  #27
Medlem
Dr.Jan.Itors avatar
Men betalar hon tvlicens?
Citera
2016-02-13, 20:20
  #28
Medlem
Bluekeepers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cameltotem
Flashback skämtar dagligen om invandrare som dör. TS är arg bara för att det handlar om en svensk.

Skärp er för fan.

Olämpligt men det var lite kul.


Min fetning: Klart han är arg för att det handlar om en svensk. Är inte du det?

Det som skämtas om är väl ändå när invandrarna själva tar kål på varandra vilket har ett helt annorlunda underhållningsvärde om vi nu skall utgå från din nivå på humor.

Det tragiska är att i sandapornas kultur så är ett människoliv inte värt mycket mer än en get. Det är den kulturen vi svär oss fria ifrån.
Citera
2016-02-13, 20:24
  #29
Medlem
Klart det ska tonas ned. Över 60% av den svenska journalistkåren röstar ju på islamistpartiet. Det gäller att hålla det egna laget om ryggen.
Citera
2016-02-13, 20:28
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sightness
Haha, skön kommentar ju!

Var inte lika blödig som resten av Sverige har blivit. Lite får väl folk tåla.
Nej svenskarna tål inget mer .Såna som du åker med godsvagnarna söderut vad det lider.
Citera
2016-02-13, 20:52
  #31
Medlem
Klappars avatar
Dags att gå med i Miljöpartiet då, vara aktiv och ha koll på varje mord som sker och vara beredd med ett osmakligt skämt så har jag snart tagit över Fridolins jobb.
Citera
2016-02-13, 20:53
  #32
Medlem
Nu måste ni lugna er lite innan ni lägger i för stora växlar.
Hon visste ju inte vid tillfället att någon hade blivit dödad, än mindre att det var en asylsökande som var gärningsman. Men det verkar inte ha någon betydelse?

Dock tycker jag att det var ett opassande skämt när man håller på med det hon gör.
Men det här med att se politik som någon slags fotbollsmatch där man från olika håll ska förnedra varandra är inte särskilt lyckat.

Men det är väl mest småsinta och kränkta Sverigedemokrater som tycker att "alla" hackar på dom och nu till varje pris ska sätta dit någon från ett konkurrerande parti. Det här är inget mer än en storm i ett vattenglas.
Citera
2016-02-13, 21:34
  #33
Avstängd
Halloween2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cameltotem
Flashback skämtar dagligen om invandrare som dör. TS är arg bara för att det handlar om en svensk.

Skärp er för fan.

Olämpligt men det var lite kul.



Är vi från flashback med i riksdagen din dumma jävel?

Och du tycker bara det är kul för att det var svenskar dom blev mördade. Synd att det inte var du och din morsa för det hade varit förbannat kul. Din puckade *********
Citera
2016-02-13, 22:13
  #34
Medlem
JustZlatans avatar
Ingenting förvånar mig när det gäller Miljöpartiet. Deras språkrör blir bara sämre och sämre. MP är nu på toppen som regeringsparti, men det kan bara gå utför och det kommer det att göra med företrädare som dessa idioter.
Citera
2016-02-13, 22:25
  #35
Medlem
OK, så hon föll för frestelsen att dra iväg ett fyndigt tweet innan hon visste hur det låg till. Twitter är fullt av cyniska, plumpa skämt om bilolyckor och knivskärningar, om det går att ordvitsa om en rubrikformulering eller annan lustighet i sammanhanget så gör folk det. Jag tycker det är hänsynslöst att skämta om sådana saker men jag kanske är gammalmodig. Så jag kan låta det passera.

För mig är det värre att någon är språkrör för Grön Ungdom, eftersom den organisationen är genuin ondska. Det mesta de tycker, vill och brinner för är djupt destruktivt och samhällsomstörtande. Har man tackat ja till det jobbet har man deklarerat inför världen att man är ett jävla as till människa, och mot det väger ett osmakligt skämt ganska lätt.
Citera
2016-02-13, 23:19
  #36
Avstängd
anabolakillen95s avatar
Tänk om hon sagt det när Anton dödade invandrarna i Trollhättan. Vi hade fått höra det i flera år framöver och hon hade fått sparken samma dag.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback