Citat:
Ursprungligen postat av
Jutt
Joo jag vet typ kanske max 1 dags försvar av en enda lokaliserad punkt är vad som klaras av idag. Utöver det så är hela försvaret som ett plockepinn av legobitar då man tar lite här och där och försöker sätta ihop något stadigt och stabilt, men ändå slutar det med att det kanske sladdrar ur ändå.
Det beryktade 1-veckas försvaret är ju inte klart förräns 2020 om det ens kommer gå enligt planerna, då försvaret ville ha 20 miljarder men fick bara 10 miljarder ; o.
Nu finns det ju folk både unga och gamla som jobbar i försvarmakten som säger att man inte ska klaga om man inte är med i försvaret. Det kanske är sant, jag förstår deras ambition och deras passion för militären och Svea Rike. Jag förstår dock inte deras naivitet och denna "tröskelstyrka" de talar om. Ska de skapa tröskeleffekt av ett 1dagsförsvar?
För att klargöra så har IO14 (Enveckas försvaret) utgått och ersatts av IO18, där fokus mer lagts på territorialförsvar.
Precis som en dörrtröskel löper just innan man kommer in i rummet så ska tröskeleffekten uppnås genom att utgöra ett hot för eventuell fientlig marin och luftburen landstigning innan denna har nått land. För försvarsmaktens del så finns det redan en bas att stå på när det gäller tröskeleffekt, då man förfogar över ett antal kvalificerade ubåtar och långräckviddiga luftmålsrobotar i världsklass. Det finns såklart flera olika materialsystem som hade stärkt förmågan ytterligare, såsom lastbilsburen sjömålsrobot, men något sånt har än så länge inte återanskaffats.
Så att i ett rent tröskeleffekts hänseende så utgör artilleriet inte direkt en viktig nyckel, när väl fienden anlänt och anfallsstrid och djupförsvar utförs så ökar dock behovet avsevärt.