Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-02-10, 16:48
  #289
Medlem
Eventuellt off-topic, men:

Just nu: Åtta pojkar i Göteborg anhållna för gruppvåldtäkt mot barn.
http://unvis.it/www.aftonbladet.se/n...cle22241173.ab

Pojkarna uppges vara födda mellan 1998 och 2001. Ursäkta den smaklösa spekulationen, men tänk bara tanken om det skulle visa sig att detta ägt rum på ett av dessa flyktingboenden som myndighetspersonerna i går kväll intygade att var så säkra och beboddes av snälla och ambitiösa "ungar". Blir detta i så fall händelsen som får planerna att smulas samman?
Citera
2016-02-10, 21:24
  #290
Medlem
https://goteborg.sd.se/2016/02/10/al...gna-platserna/

Muppar till politiker.
Citera
2016-02-11, 01:40
  #291
Medlem
OBS! OBS! OBS! OBS! OBS!


Reportage om de två dagarna finns nu upplagt:

https://www.nordfront.se/motstandsro...-skaggbarn.smr


OBS! OBS! OBS! OBS! OBS!
Citera
2016-02-11, 13:29
  #292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Laserhaj
Eventuellt off-topic, men:

Just nu: Åtta pojkar i Göteborg anhållna för gruppvåldtäkt mot barn.
http://unvis.it/www.aftonbladet.se/n...cle22241173.ab

Pojkarna uppges vara födda mellan 1998 och 2001. Ursäkta den smaklösa spekulationen, men tänk bara tanken om det skulle visa sig att detta ägt rum på ett av dessa flyktingboenden som myndighetspersonerna i går kväll intygade att var så säkra och beboddes av snälla och ambitiösa "ungar". Blir detta i så fall händelsen som får planerna att smulas samman?

Ja, det var nog lite off-topic.
Citera
2016-02-12, 17:50
  #293
Medlem
Citat:
Det finns en rad exempel på tveksamma beslutsprocesser i Göteborg. Nu visar det sig att det också gäller processen kring de tolv föreslagna platserna för genomgångsbostäder för nyanlända. De rödgröna har haft hemliga möten med tjänstemännen om förslaget men det har presenterats som ett rent tjänstemannaförslag.
http://www.gp.se/nyheter/debatt/1.29...tingbostaderna
Citera
2016-02-17, 17:20
  #294
Medlem
Vart överklagar man?
Citera
2016-02-28, 15:57
  #295
Awaiting Email Confirmation
Citat:
Ursprungligen postat av greta75
Och så bjussar jag på en länk där det konstateras att det inte alls är mycket problem med nyanlända.

http://www.dn.se/nyheter/sverige/ett...ll-flyktingar/

Själv tycker jag det är logiskt. Det är klart att man inte bråkar och ställer till det i början. Det är inte kriminella människor som kommer.

Den undersökningen du länkar blev ju kritiserad att användas som alibi ! STORM -regstret är register över utryckningar! -allt från borttappade bilnycklar till katter som klättrat upp i ett träd!

http://www.exponerat.net/dn-aftonbla...-vilseledande/

Den var just till för att lura såna dumma som DIG! som vill se sverige gå i sank

Kom med nåt bättre
Citera
2016-03-02, 19:41
  #296
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Vad är statusen? Hur blir det med flyktingboendena i Väster?
Citera
2016-03-10, 19:51
  #297
Medlem
DIdes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GlennvonGoteborg
Vad är statusen? Hur blir det med flyktingboendena i Väster?

Hemskl! När byggnadsnämnden tagit beslut om byggnation inträder möjligheten att överklaga och lämna in synpunkter. Enligt panelen i kväll i Västra Frölunda så skiter de i överklaganden och bygger ändå. Så fort modulerna är uppe stoppas de fulla och om beslutet om att bygga får avslag står redan barackerna där, fulla med våldsbetäckare som två-tre veckor senare skall befolka skolorna i närområdet för att ofreda Frölundas unga flickor.

Direktören sade även att han minsann pratat med polisen som uppgav att av "enbart" 1% av polisens händelser rörde flyktingar. Då vi vet att en händelse kan vara skiftbyte, kontakt med växeln, visa vägen för en turist eller helt enkelt en notering om vad f_n som helst så är 1% mycket!!!

Goa lurendrejjare de där göbbarna och gummorna i Göteborg.

De medgav även att de skiter i de boendena som de upphandlar och inte driver i egen regi. Så flickan i Mölndal kommer att hända igen. Kommunen kravställer inte bemanning i upphandling av boende. De skiter m a o i om en tjejj blir knivmördad, det är inte deras ansvar.

D v s om kommunen känner för det så kan de sälja ut även dessa boenden och då gå ansvarsfria om det skiter sig. De drivs då inte av kommunen...? Allt enligt mötet nu i kväll på direktsändning från en skola som heter nya påvelund.
Citera
2016-03-10, 19:53
  #298
Medlem
DIdes avatar
Något annat som framkom var att en boendeplats kostar 1900 kr per dygn. Så nu var det fastslaget i vart fall.
Citera
2016-03-10, 19:57
  #299
Medlem
DIdes avatar
Den 21 mars skall byggnadsnämnden fattat beslut så den 22 mars står det säkert moduler på plats på dessa 12 platser i göteborg med 300 män i varje.

Kommunen skiter även i att kontrollera ålder för det är enligt deras utsago "inte deras sak att göra, det gör migrationsverket..."

Så ni som har flickor i skolor när dessa boenden, informera era döttrar om hur de skall bete sig och hur de skall agera och röra sig ute mellan skola och hem.
Citera
2016-03-10, 20:00
  #300
Medlem
DIdes avatar
De som har rätt att överklaga beslut är de närmast boende först och främst och då på markkänslig grund eller annan anledning som helt klart inte har med oro för våld eller brott.

Man kan överklaga även för det men det tas kanske upp.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback