Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-02-06, 21:48
  #13
Medlem
Jag är mer förfärad över att de redan har kvoterat in utlänningar i kommunfullmäktigen. Muslimer och andra invandrare har alltså redan getts plats att representera och sitta och bestämma över vanliga svenskar? Hårresande.
Citera
2016-02-06, 22:16
  #14
Medlem
Ultraviolences avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Trams. De som hotar folk anonymt är fega kräk, vare sig det handlar om höger- eller vänsterextremister.

Jag instämmer, det är fegt att hota slödder, dock är det moraliskt rätt.
Citera
2016-02-06, 22:53
  #15
Medlem
Rocinantes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xer0
Nej, det är inte rätt.
En brottslig handlig rättfärdigar inte en annan. Din moral verkar ju vara baserad på principen "Öga för öga. Tand för tand."

Helt rätt. Det går att vara emot politiker och den politik som förs utan att man sjunker ner till sådana här nivåer. Att mordhota politiker är dessutom ett grovt systembrott, och det känns ju sådär i ett land som Sverige där politiker verkar droppa som flugor i jämförelse med andra länder.

Hoppas rikspuckona åker fast och får kännbara straff. Sådant här är aldrig okej.
Citera
2016-02-11, 18:02
  #16
Medlem
Då hans budskap inte når ut vill han ha uppmärksamhet. AB kontaktade själv pressen för att han skulle få uppmärksamhet. Ingen ville skriva då de gjorde samma tolkning. Inte ens när han lyckades få arrangören att stänga nationen tidigare ville ingen skriva om det. Då vänder han sig till en lokalblaska någon dag senare och Unt hängde med. Sedan rullade det vidare.
Är man rädd vänder man inte tillbaka till nationen och berättar för att få en reaktion. Finns även personer från Uppsala på högerkanten. Som nu sitter i riksdagen som har betett sig på liknande sätt för att få uppmärksamhet. Tillråga på det skulle han vara deras "språkrör".
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback