Citat:
Nej, det är inte jämförbart med att läsa någons dagbok. När ett barn skriver dagbok så kan det inte raggas upp av män på nätet eftersom det inte är en dialog med någon, utan nedtecknade tankar, känslor och beskrivningar av händelser.Frihet under ansvar kräver också just frihet. Detaljstyr man allt så fråntar man ju barnen förmågan till att både känna, och förstå ansvar. Att förklara farorna i världen är inte detsamma som att läsa barnens dagbok, vilket är en fullgod jämförelse med att läsa barn privata korrespondens över nätet. I det nämnda fallet så vore ju ett internet-förbud samt mobilförbud rimligt, inte spioneri.
Hur kan det vara rimligt med internet och mobiltelefonförbud utan att barnet ens missbrukat förtroendet?
Och hur får du reda på att barnet missbrukat förtroendet om inte genom att ha viss koll?
Dessutom - går du in i en affär som skyltar med kameraövervakning så spionerar inte affären på dig utan har varit öppen med att kontrollen görs - - på samma sätt kan och bör en förälder vara öppen med de kontroller som kan komma ifråga/görs.
Citat:
Om man berättar för barnet att man har parental-control så smyger man inte bakom ryggen på barnen.
En förälder skall inte vara en förälder bakom ryggen på sina barn, utan framför ansiktet på dem. Skillnaden bör ju vara ganska glasklar i detta fall. Att leka spöke kan omöjligtvis vara en bra uppfostringsmetod, om man inte har för avsikt att uppfostra NSA-agenter, eller liknande. Klarar inte föräldern av att vara en föräldern på ett ärligt sätt, så kan man gott och väl adoptera bort barnen till mer kompetenta människor.