Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Trump är miljardär och har lyckats bli amerikansk president två gånger, att blanda ihop honom med en norsk utfattig och misslyckad psykopat blir rätt udda.
Alla ledande politiker och industriledare har sociopatdrag där de släpper folk som inte anses vara till nytta som en het potatis.
Runar är däremot en tvättäkta psykopat som mår bra av att lura och blåsa andra människor.
Vi kan ta hand tidigare eskapader som exempel, som när han köpte en stor motorbåt och blåste säljaren på pengarna och sedan lämnade in den på service och blåste mekanikern på betalning.
Runar går igång på att lura och manipulera andra människor, hans hämndbegär mot de han anser går emot honom visar även det på psykopati.
Bra argument, men psykopater är inte bara karismatiska, utan galet energiska och helt förankrade i sina behov i den fysiska, verkliga världen, medan Rune är lat, svag och lever i en självskapad bubbla av fantasier.
Rune saknar helt energi och charm samt förstår inte vad som krävs för att manipulera andra framgångsrikt.
Rune skapar en alternativ verklighet för att skydda sin galna självbild. Han är svag, en misslyckad gammal gubbe med rynkor, diabetesfläckar i ansiktet, kutrygg och utstickande tandpetare-tänder. Tror du att Rune inser det?
Ingen tror på Rune, och han är helt utan energi samt fast i en fantasivärld. En dagdrömmande Conny Starfighter. Därför misslyckas Rune helt med att manipulera andra.
Skulle du tro på Rune? Ingen gör det!