Det här är också troligen bara början.
Slutklämmen i den här artikeln är typisk:
http://www.dagensjuridik.se/2017/11/...ysiska-platser
Citat:
De nya lagändringarna för att stärka skyddet för personlig integritet är både nödvändiga och efterlängtade. Integritetsskyddet har allt för länge, varit allt för svagt.
Det måste stå klart för var och en att samma regler gäller på internet som på andra platser i samhället.
Lagstiftningen har svårt att hänga med när samhällets beroende av internet öppnar upp för nya typer av brott. Den nya lagstiftningen är ett steg i rätt riktning men vi måste också uppvärdera vår syn på den personliga integriteten.
Vi får inte nöja oss, tekniken är här för att stanna.
Detta skriver alltså Beatrice Ask (M), ordförande Konstitutionsutskottet och Marta Obminska (M), ledamot Konstitutionsutskottet.
Dessa odemokratiska censurivrare lovar alltså från sin horisont ytterligare helt godtyckliga och nyuppfunna inskränkningar av yttrandefriheten i framtiden.
Lögnerna från dessa människor är mycket fräcka . Deras respekt för andras rättigheter är alltså helt obefintlig och deras tro på sin rätt att inskränka våra friheter obegränsad. De är i förbigående sagt en skam för tidigare generationer av moderater som värderade personlig frihet. De försöker ge intryck av en lagstiftning som inte hänger med när det i själva verket handlar om helt nya inskränkningar av yttrandefriheten, oförenliga med dess grundläggande principer om åsiktsfrihet och informationsfrihet.
Ingen behöver ur moralisk och rättsfilosofisk synpunkt lyda dessa bisarra lagar. Naturligtvis finns de och man behöver förhålla sig till detta faktum. Men de saknar berättigande och de som genomdriver dem skall betraktas som de onda och grova brottslingar de är. Det är en moralisk skyldighet att inte respektera dessa "snöflinge"lagar och förakta alla som har med dem att göra.