Citat:
Ursprungligen postat av
muckasjervi
Ganska solklart.
företagsbilar som körs dagligen i arbetet, ser ut som helvetet.
Skiter totalt i hur bilarna sköts, samma sak när jag jobba på posten, fanns aldrig tid att se över bilen. Man skulle bara ut och arbeta.
Vaktmästare: In och ut med skitiga kläder, släng in verktygen bak, avloppshinkar,negerkyss proppar osv. fy fan.
Samma sak gäller polisfordon som körs så in i helvete, utryckningsbilar som körs dagligen och trycker plattan i mattan. Ner pissade säten, borrhål efter radio, slitna säten, bucklor, såna bilar går bra tydligen på marknaden eftersom nån idiot köper dom för 30.000 plus.
Rörmokare, bovärds bilar är nog dom värsta bilarna jag sett när det gäller slitage.
Så det är lite "fullt ös" arbete, en viss inställning om att ju enklare man bokstavligen slänger in sakerna i bilen desto bättre. Kan man ana att brukaren/arbetaren är en aning less på sitt jobb och vill inte slösa sin dyrbara tid på att bilen så få en mindre skråma.
Citat:
Ursprungligen postat av
CygneRouge
Speciellt om det är olika människor som kör bilen olika dagar. Ingen bryr sig om att fixa småfel, man kan alltid skylla på någon annan.
Fartgupp, trottoarkanter? Ähvafan!
Trottoarkanter förklarar en hel del om deras hjulupphängning och allt det där. Kan det vara lite så att ju fler olika människor som kör bilen desto mindre benägen är man att "inte köra den åt helvete".
Det blir alltså en negativ spiral, att skit och småfel gör en mer benägen av att behandla bilen sämre speciellt om det är någon annans skit.