I höstas avslutades mitt jobb jag haft under sommaren. Duktig som jag är inställde man sig på AF direkt veckan efter och skrevs in som arbetssökande. Skickade in alla arbetsgivarintyg och förväntade mig en ny ersättningsperoid.
Fick då meddelande från akassan att för att få börja en ny ersättnigsperiod krävs att man arbetat 25 veckor sammanhängande

. Jaja skit samma hade ändå fått samma dagpenning t'nkte jag.
Nu är det ont om pengar så jag räknade och fann att det jag jobbat från maj till oktober och fick det till 24 veckor

. Grejen är att jag hade en timanställning samma vecka jag skrev in mig så om jag väntat en vecka med att gå till AF hade jag haft 25 veckors avbrott från akassan.
Istället fortsatte akassepengarna att delas ut från min påbörjade period så nu sitter man här med två deltidsjobb och 75 deltidsdagar förbrukade och väldigt lite pengar.
SKulle ni tro att det finns nån chans att AF kan flytta fram inskrivningsdatumet en vecka?