Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-01-12, 14:16
  #37
Medlem
akehodells avatar
Det finns även kvinnor som våldtar!
Vad gör hon åt det?
Citera
2016-01-12, 14:16
  #38
Medlem
Videoklippet från Köln där 50 invandrare förgriper sig på en flicka som panikskriker gjorde mig så jävla illamående så att jag blir fullständigt rasande när jag får läsa artiklar som denna. Ingen händelse har övertygat mig så mycket om att jag har rätt i mina åsikter. Folk, som hon i artikeln, kommer ALDRIG ändra sin åsikt så länge hon inte råkar ut för det själv. Även om det skulle ske offentliga våldtäkter i varje gatuhörn av invandrare, så skulle hon fortsätta blunda.
Citera
2016-01-12, 14:18
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lacrima
Det finns fåtal kvinnor som våldtar men av anatomiska skäl så är det inte så lätt.
Så du lutar åt att det är rent praktiska hinder som håller nere kvinnors våldtäktsstatistik?
Citera
2016-01-12, 14:22
  #40
Medlem
Att diskutera för och nackdelar med "taharrush gamea" för mina söner känns inte så väldigt relevant, om jag skall vara ärlig.
Citera
2016-01-12, 14:31
  #41
Medlem
Hon är vilse i pannkakan.

Att det på nåt sätt skulle vara socialt accepterat bland män att överhuvudtaget behandla kvinnor illa är befängt. I synnerhet är det totalt koko att påstå att det är socialt accepterat att misshandla eller ännu värre våldta kvinnor. Sticker hon nånsin ut huvudet genom fönstret och tittar på verkligheten? Det finns fan inget svenska män hatar så mycket som kvinnomisshandlare. Ett bra exempel på det är Alexander Gerdnt, landslagsspelare som misshandlade sin fru. Det fanns ett enormt motstånd mot att låta honom sätta på sig svenska landslagströjan igen. Och då behöver jag ju inte nämna att över 90% av fotbollssupportrar är män som stod för det motståndet.

Däremot kan jag se att den finns en social acceptans för relativt harmlösa tafsningar, såsom en klapp på rumpan, hos svenska killar. Om jag får veta att nån polare klappar en kvinna på rumpan på krogen är det inget jag reagerar mot, undermedvetet. Jag tror just den detaljen har setts som något oförargligt och normalt bland svenska killar, och just på den specifika punkten skulle vi kunna bli bättre på att ta avstånd, för klapp på rumpan är faktiskt inte OK om tjejen inte är med på det.

Det är å andra sidan, som sagt, ganska harmlösa företeelser i sammanhanget.

För efter rumpklappningar går nämligen en kraftig gräns, och överskrider man den gränsen så är det plötsligt totalt oacceptabelt. D.v.s. att börja tafsa på andra ställen, som bröst eller underliv. Att köra ner sin hand innanför är definitivt totalt oacceptabelt. Och så vidare.
Citera
2016-01-12, 14:38
  #42
Medlem
Hamstrutss avatar
Verkar som folk borde gå en kurs i allmänbildning, speciellt om man syns i media..
Människan vet inte vad hon pratar om eller ljuger rakt ut.

Nu har vi nästan dagliga våldtäkter, vakna för fan!
Citera
2016-01-12, 14:40
  #43
Medlem
Smurfetteflickans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lacrima
Det finns fåtal kvinnor som våldtar men av anatomiska skäl så är det inte så lätt.
Är det? Dels handlar det inte bara om våldtäkter utan också om sexuella övergrepp vilket också kvinnor gör sig skyldiga till, både mot andra kvinnor/flickor och mot män/pojkar. Enligt lagen innebär våldtäkt att någon blir tvingad till samlag eller andra sexuella handlingar genom att använda sig av våld eller hot, eller att gärningsmannen utnyttjar att offret befinner sig i ett hjälplöst tillstånd. Det betyder att våldtäkt förutom vaginala, anala och orala samlag också kan vara föra in fingrar eller föremål i underliv eller anus, att tvinga någon att onanera eller att könsdelar kommer i beröring med varandra.

Att offret befinner sig i ett hjälplöst tillstånd innebär att det även är våldtäkt om man sexuellt utnyttjar någon som sover eller på grund av berusning, sjukdom eller handikapp inte kan försvara sig. Även kvinnor kan göra sig skyldiga till dessa övergrepp...ok, att det inte är lika vanligt som när män gör det..men det förekommer. Det är ett faktum.
Citera
2016-01-12, 14:44
  #44
Medlem
Axells avatar
Nog för att jag fattar att många kvinnor är rädda, oroliga och förbannade för det som händer men vad är det som gör att det är "okej" att generalisera när det kommer till kön men inte till etnicitet? Antingen får man tillämpa den ena synen på generalisering eller den andra, att kombinera båda dessa i en och samma text minskar bara trovärdigheten i den.

Att se händelser likt dessa med enbart politiska glasögon tror jag inte är till gagn för någon part.
__________________
Senast redigerad av Axell 2016-01-12 kl. 14:47.
Citera
2016-01-12, 14:47
  #45
Medlem
Eroticon6s avatar
Sjuka är att nu ska vi vita hemska män lära upp araben. Vi som alltid blir kollektibt anklagade för alla vita mäns illgärningar medans bladden inte behöber stå för nått!
Citera
2016-01-12, 14:50
  #46
Medlem
Ojdå. Hon verkar leva kvar spåren av 2010. Då kunde man rapa ur sig strunt som detta och ändå bli uppfattad som trovärdig.
Nu, 2016, inte minst efter att "proppen gått ur" med startskott Köln, så är detta närmast att ses som starkt provocerande som bara ger en negativ bild av författaren och tidningen som tar in det.

Men, men, det får säkert ännu fler att vända extrema partier som Fi och MP ryggen. Och det är ju jättebra.

Att titluera sig "femnist" idag, i sverige, är det nog inte många som vill göra. Dessa tokfeminister drar själva ordet och dess egentlig innebörd ordentligt i skiten. Frågan är om inte "anti-rasist" snart går samma öde till mötes.

Det finns överhuvudtaget ingen som helst anledning att bemöta något av smörjan hon skriver.
__________________
Senast redigerad av MrStreamer 2016-01-12 kl. 14:55.
Citera
2016-01-12, 14:58
  #47
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamstruts
Verkar som folk borde gå en kurs i allmänbildning, speciellt om man syns i media..
Människan vet inte vad hon pratar om eller ljuger rakt ut.

Nu har vi nästan dagliga våldtäkter, vakna för fan!

en kurs i engelska vore kanske också på plats. det heter väl för fan "borders", inte "boarders".
Citera
2016-01-12, 15:00
  #48
Medlem
Facebacks avatar
Ingen man kan prata positivt om antastande och våldtäkter med svenska män, för då kommer han snart få hålla en konversation med knytnävarna och så har det alltid varit.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback