Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-01-09, 13:18
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BrutalSten
Fan vad folk gnäller om ID kontroller är det kränkande eller vad?
Har du slängt ditt pass för 5 minuter sen och blir nekad en livstid med gratis hus, bilar, villiga brudar och en livstids försörjning av Svennebanan så är det jäkligt kränkande!

Jag förstår verkligen inte människor som är emot ID-kontroll, det är väl självklart? Du får inte handla trisslotter utan ID men nog fan ska du kunna ta dig in i Sverige..

Jag gissar på att dessa nissar kommer ha med sig pass och ID-kort i bakfickan redo att visas fram så fort batongen kommer fram, för att sedan gråta ut på den svenska sidan "DOM FÖRSÖKER SLÅ OSS!!!!!!!!!!!!!!!!!" och få cred på Facebook för sin "starka insats mot rasisterna". Att sedan det är DERAS EGEN partiledning som skapar detta rabalder skiter dom fullständigt i.
Citera
2016-01-09, 13:23
  #26
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krillekrok77
Förhoppningsvis lyckas Stellan och hans kompisar göra ett stort antal irriterade resenärer medvetna om att Miljöpartiet bara ett larvigt utskott av Ung Vänster.
De kan nog bli en del personer ändå. Miljöpartiet och Grön ungdom överlappar delvis med aktivistvänstern och de lär kunna mobilisera. Sedan sker aktionen på en helg, så frågan är ändå hur mycket de egentligen stör.

Stellan blev för övrigt anklagad för "smörgåsbordsaktivism" för att han hänvisade till att han "faktiskt har ett jobb", när någon kritiserade honom för val av dag. Tydligen besöker infrastrukturministern regionen nu på måndag och en av aktivisterna ansåg att aktionen borde skett då.
Citera
2016-01-09, 14:04
  #27
Medlem
BewilderedHulders avatar
Ja, då kan dom stå där ute och frysa. Inte mig emot. Vacker symbolism faktiskt!
__________________
Senast redigerad av BewilderedHulder 2016-01-09 kl. 14:06.
Citera
2016-01-09, 16:12
  #28
Medlem
drwaddes avatar
Om detta blir verklighet så skulle jag nästan hoppas på en diplomatisk incident.
Lite för mycket att hoppas på förstår jag men ändå, betänk vad vi har för fakta här:

En svensk folkvald politiker åker ner till Danmark med syfte att bryta mot lagen.
(förvirrande nog en svensk lag åsyftas att protestera mot)

Men tänk om:
Danska polisen bryskt (ja, jag hoppas) griper honom när han vägrar legitimera sig.
Han blir satt i förvar.
Sverige börjar fråga om sin medborgare.
Alternativt han tar kontakt med Sveriges ambassad i Danmark för att få hjälp.

Jag har inte koll på hur trötta Danskarna är på Sverige just nu, lite spänt läge skulle det kunna bli.

Nu kommer det ju förmodligen inte gå till såhär.
Men fantisera kan man alltid


En sak man skulle kunna göra är att, informera dansk polis i förhand om att en svensk planerar ett brott där.
Citera
2016-01-09, 16:52
  #29
Medlem
Newcastle76s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carbuncle
Vad konkret är det han hoppas uppnå med denna "solidaritetsaktion", mer än några tusen lajks på Facebook?

Ja det kan man undra. Rätt korkat att sätta käppar i hjulet för gränspoliserna i Malmö och enbart mana till uppror. Han är politiker i Mp - är det inte bättre han ringer sin kompis Romson. Det lär ge bättre effekt. Jävligt komiskt att en politiker manar till aktion mot ett beslut som hans eget parti varit högst delaktiga till att besluta.
Citera
2016-01-09, 16:59
  #30
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Newcastle76
Ja det kan man undra. Rätt korkat att sätta käppar i hjulet för gränspoliserna i Malmö och enbart mana till uppror. Han är politiker i Mp - är det inte bättre han ringer sin kompis Romson. Det lär ge bättre effekt. Jävligt komiskt att en politiker manar till aktion mot ett beslut som hans eget parti varit högst delaktiga till att besluta.
Det är väl en och annan miljöpartist som arbetar för att positionera sig inför framtiden. Om mp stannar kvar i regeringen är trots Romsons och Fridolins intygande att så kommer att vara fallet en rätt så öppen fråga.

Det syfte Stellan själv uppger är följande:
Citat:
Mitt huvudsakliga syfte med aktionen är att stå upp för asylrätten och att visa solidaritet med alla de flyktingar som inte längre kan få sin lagliga rätt till asyl prövad i Sverige p.g.a. att de saknar ID-handlingar.
https://www.facebook.com/events/1085719014786319/

Man må ha en rätt att få sina asylskäl prövade, men att det just måste ske i Sverige står inte i några internationella konventioner mig veterligen.
Citera
2016-01-09, 17:02
  #31
Medlem
Mikeyjamess avatar
Vet man hur det går?

De som "inte kunde" närvara postar bilder på sina pass som de täcker över med sina händer för att visa solidaritet
Citera
2016-01-09, 17:07
  #32
Medlem
Signalkabels avatar
MP de gröna revolterar mot sin egen partilednings politik, Miljöpartiet de Bruna.

Om det blir hundra aktivister, varav hälften kvinnor, måste man beundra deras pliktkänsla. Dagarna efter att det uppdagats att "unga män" begått otaliga mängder brott mot urbefolkningen i skydd av folkmassan på flera platser i flera länder ger man sig in i en sådan, wow!

Jag hoppas de hamnar på ett asylboende, gärna med samma gäng de hjälper över gränsen, men så skoj blir det naturligtvis inte.
Citera
2016-01-09, 17:12
  #33
Medlem
J.Ks avatar
Undrar också hur det går, skriver inte svensk slaskmedia om detta oerhört ädla humana event för "flyktingarna"?

Eller föll hela skiten mellan stolarna när vänsterpacket inte ens hade råd att ta sig över sundet enkel väg?
Citera
2016-01-09, 17:13
  #34
Medlem
Gene Wilders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dANii
http://unvis.it/www.sydsvenskan.se/s...vagra-visa-id/



Är det en ny trend? att se politiker uppvigla till brott?

Vilken idiot men vad mer är att vänta av grönsaksboljsevik.
Andra personer som vistas i Sverige i mer än tre månader ska ha uppehållstillstånd om inte visering har beviljats för längre tid. De som har flyktingskäl kan ansöka om asyl enligt utlänningslagen, 4 kap. 1 §. De kan också ansöka om asyl av andra skyddsskäl enligt lagens 4 kap. 2 §.
En illegal är en person som inte är medborgare i Sverige eller ett EES-land och saknar uppehållstillstånd. Det är personer som kan ha sökt asyl och fått avslag, ej sökt asyl eller har stannat kvar i Sverige efter att uppehållstillstånd har gått ut.
--------------------------------------------------------------------

14 § Anträffas en okänd person av en polisman och finns det särskild anledning anta att han är efterspanad eller efterlyst och med stöd av lag skall berövas friheten vid anträffandet, får han omhändertas för identifiering, om han vägrar att lämna uppgift om sin identitet eller det finns anledning anta att hans uppgift om denna är oriktig.

Det är redan tvång på att visa identifikation i Sverige men ska väl enligt miljömuppar och kulturmarxister endast gälla de ytterst farliga vita medelåldersmännen, alla vet hur förödande de är för samhällskroppen.
Citera
2016-01-09, 17:14
  #35
Medlem
Gene Wilders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mikeyjames
Vet man hur det går?

De som "inte kunde" närvara postar bilder på sina pass som de täcker över med sina händer för att visa solidaritet

Haha! Hade inte situationen varit så fruktansvärd här och i Europa för den delen hade det varit synnerligen komiska tider.
Citera
2016-01-09, 17:23
  #36
Medlem
Expressen livesänder. Typisk hejaklacksmobb skanderar. Längst fram står en ung man som ser ut som en psykiskt sjuk alternativt påtänd synthare från tidigt 90-tal.

Livekommentator har svårt att hålla snacket igång eftersom det hittills är en ickehändelse.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback