Citat:
Ursprungligen postat av
Carl Serung
5-7 timmar??

Kan det verkligen stämma?
Hittade en Samsung för runt 8000 som tvättar på mindre än 1 timme. Skulle det ta ytterliggare 5 timmar för att torka?
Det tar det ju oftast med vanlig tvätt och torktumlare också - iallafall 3,5-4 tim. Problemet är snarare miljö-/energibesparingsdirektiv, som gjort att effekten är lägre på nyare maskiner över lag
- idiotpolitiker (typ miljöpartister inom EU) som inte fattar att lägre effekt inte spar nån energi i det här fallet. Tvättmaskiner är ju inte som t ex dammsugare, där man faktiskt gjort dom nya så mycket effektivare att en ny på t ex 1100 W kan suga lika bra som en gammal på 2000 W.
Merparten av den energi en tvättmaskin gör av med går till att värma vattnet. För att värma en given mängd vatten, behövs en viss mängd energi (det är liksom fysikens lagar och går inte att ändra på) - resultatet av att sänka effekten blir bara att det tar längre tid.
En bra sak att kolla på max centrifugerings-varvtal - bättre centrifugering minskar ju energi och tidskrävande torkning betydligt.
Numera så klarar sig ju en tvättmaskin med 1-fas 10 A - men det har skett på bekostnad att tvättiden mer än dubblerats. Det kan ju va bra att det finns såna maskiner också, om man t ex har en lägenhet med pissig elanslutning (bara 1-fas indraget) - men har man tillgång till 3-fas är det ju bättre utnyttja det. Numera är det ju typ svårt/omöjligt att ens få tag på såna maskiner för hushållsbruk.