Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-12-23, 12:39
  #1
Medlem
Noose..s avatar
Bor i en äldre lägenhet med ojordade uttag. Ska koppla in en Nexa LCMR-1000 men fattar inte riktigt hur jag ska göra. Någon elkunnig?

http://sv.tinypic.com/r/6fv1j7/9
Citera
2015-12-23, 12:50
  #2
Medlem
Nexa har ju en pdf. Är det något otydligt i den? L=fas, N=nolla och den andra symbolen med pil och våg (eller vad det är) är tändtråden.

http://www.nexa.se/wp-content/upload...MR-1000300.pdf
Citera
2015-12-23, 14:54
  #3
Medlem
OlagligtDjurs avatar
Är den som andra liknande strömbrytare måste du ha åtminstone både fas och nolla tillgängligt vid uttaget, eftersom den behöver strömförsörja sig själv. Har du bara fas och tändtråd i dosan så behöver du dra in nollan också.
Det kan bli en del pul beroende på hur saker är dragna hos dig, och som el-muppar gärna påpekar så "får" du inte dra om dessa trådar själv.

Beskriv vad du har för trådar i dosan, färg, var de kommer ifrån osv.
Citera
2015-12-23, 21:52
  #4
Medlem
tempeZZts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OlagligtDjur
Är den som andra liknande strömbrytare måste du ha åtminstone både fas och nolla tillgängligt vid uttaget....

Kan du ge ett enda exempel på när man inte har fas och nolla vid ett uttag?
Citera
2015-12-23, 22:32
  #5
Medlem
christerys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tempeZZt
Kan du ge ett enda exempel på när man inte har fas och nolla vid ett uttag?

Du kan ha tändtråd och nolla i ett lamputtag i taket tex.

Varför jag lägger mig i vet jag faktiskt inte, men jag kunde inte hålla mig
Citera
2015-12-24, 12:01
  #6
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tempeZZt
Kan du ge ett enda exempel på när man inte har fas och nolla vid ett uttag?
OlagligtDjur måste ha formulerat sig fel där och menat vid strömbrytaren och inte vid uttaget. Det vi ser på TS:s bild är väl ändå en ersättare för strömbrytaren till exempelvis en taklampa och inte något som sitter direkt i vägguttaget.

(Hoppla, skulle man säga strömställare? Jag tycker nog strömbrytare är så vedertaget så jag fortsätter med det begreppet.)
Citera
2015-12-25, 17:45
  #7
Moderator
Tystnads avatar
TS! du menar väl ändå strömställaren på väggen och inte eluttag?

Då du troligen inte har nolla framdraget i strömställarens dosa är det nog enklast att använda dig av lamputtaget uppe vid taket och låta strömställaren vara på hela tiden eller koppla förbi den med kopplingsplint.

jag hade själv en EMRC-250 (krävde ej nolla) den satte jag uppe vid lampan istället.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback