Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2015-12-20, 19:00
  #1
Medlem
Mulla Krekars avatar
Sorry om det är fel forum, valde mellan Vapen o militär.

Men tror ni att det kommer att brisera en atombomb nästa år? Vem kommer att släppa den första? IS, Ryssland eller västmakterna?
Citera
2015-12-20, 19:11
  #2
Medlem
bolibumpahs avatar
Från djupet av mitt hjärta. Smäller det en atombomb 16 så begår jag ett mord.

Med andra ord. Det skulle vara helt o troligt faktiskt.
Citera
2015-12-20, 19:25
  #3
Medlem
Dissociatives avatar
Det får vi hoppas att det inte gör. Hade inte brytt mig ett skit om det small en över Nordkorea eller mellanöstern. Men all radioaktiv skit skulle komma hit med vädret och påverka Sverige på ett eller annat sätt..
Citera
2015-12-20, 19:26
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FashionMonster
Såg en galen konspirationsteoretikers video, han var mest ostabil och kom på nya teorier "on the go" men hans analys om framsidan på The Economist 2015 var smått intressant.


Det intressanta är dock en nuke finns med i bilden, så vem som gjort detta cover kanske har något visst planerat för redan i .


Najs. En grafisk formgivare har tillgång till kärnvapen.

Is kommer inte få tillgång till kärnbapen, på sin höjd smutsiga radioaktiva bomber. is kommer man ta hand om ändå. Skulle vara najs om dom alierade använde moderna kärnvapen mot is och förvandlade öknen till glas. Men som sagt kommer ej hända.
Citera
2015-12-20, 19:32
  #5
Medlem
FashionMonsters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kent-Herbert
Najs. En grafisk formgivare har tillgång till kärnvapen.

Is kommer inte få tillgång till dessa. is kommer man ta hand om ändå. Skulle vara najs om dom alierade använde moderna kärnvapen mot is och för andlade öknen till glas.

Väck foliehatten inom dig formgivaren har blivit infuserad i sömnen av hemliga agenter som gör att denne designar bilden på ett specifikt sätt, eller kanske någon enklare metod då...

Min tanke var mest att femhundra nationer ska ösa in militär kraft i samma område woops blir det en till turkisk vs ryssk eller saudi vs kina "olycka" och IS, som alla ursprungligen var där för, plötsligt hamnar i periferin.
Citera
2015-12-20, 19:48
  #6
Medlem
sommarlovs avatar
Brisera gör bara kemiska sprängmedel.
Atombomber har hetat kärnladdningar i 30 år...
Citera
2015-12-20, 20:05
  #7
Medlem
Europes avatar
Jag tvivlar på det, men om det gör det, så gissar jag på en av Rysslands mobila kortdistanskärnvapenmissiler som de har satsat hårt på och som de regelbundet mer eller mindre öppet hotar en rad östersjöländer med. Det skulle dock kräva en betydligt snabbare upptrappning av det allt mer spända säkerhetsläget i östersjöområdet mellan NATO-länderna och Ryssland. Personligen tror jag att det t.ex. är mycket mer sannolikt att Ryssland går in i Sverige (åtminstone Gotland) under 2016, än att de fyrar av en av sina kärnvapenladdningar.
Citera
2015-12-20, 20:25
  #8
Medlem
Han.Jelins avatar
Herregud, vad folk är rädda för Ryssland. Om de hade börjat detonera kärnvapen i länder, skulle det vara slutet för civilisationen. De är väl inte självmordsbenägna, Putin vill bara visa kuken och skrämma. Men skulle det gå av en snart skulle det nog vara IS eller något skitland t.ex. Nordkorea som bär ansvaret.
Citera
2015-12-20, 20:32
  #9
Medlem
Nato! USA! får en anledning att brisera av en atombomb med resulutat att vi får 100 000 flyktingar i månaden hit. Kom ihåg att det vi upplevde i höst är en försmak av det som kommer! Varför då kan man undra?

Kan vara att IS spränger en atombomb i Ryssland , och sen svarar ryssen men några rejäla tillbaka!

Kom ihåg av ni läste det först!


Gorge Soros och eliten startar krig så folk blandas och vi kan få världsfred och en världsregering!

Muslimerna använder deras plan så de kan sprida islam och ta över världen!

Evil i dubbel bemärkelse
Citera
2015-12-20, 20:48
  #10
Medlem
Zaedrewss avatar
Förmodligen ingen större risk att en vanlig atombomb ska smälla i militärt syfte. Ligger lite i det vapnets konstruktion och verkan att om det nu används så ryker man själv ganska fort efter första smällen. Men annars är det väl som vanligt att det finns en risk för en smutsig bomb i terrorsyfte. Just en sådan har liksom varit varning för rätt länge nu och det ska bara vara en tidsfråga innan en sådan faktiskt smäller.
Citera
2015-12-20, 21:13
  #11
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Som trådstarten är formulerad har den ingen entydig anknytning till Terrorism; testar med Vapen och militär.

Terrorism --> Vapen och militär
/Moderator
Citera
2015-12-20, 21:17
  #12
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Europe
Jag tvivlar på det, men om det gör det, så gissar jag på en av Rysslands mobila kortdistanskärnvapenmissiler som de har satsat hårt på och som de regelbundet mer eller mindre öppet hotar en rad östersjöländer med. Det skulle dock kräva en betydligt snabbare upptrappning av det allt mer spända säkerhetsläget i östersjöområdet mellan NATO-länderna och Ryssland. Personligen tror jag att det t.ex. är mycket mer sannolikt att Ryssland går in i Sverige (åtminstone Gotland) under 2016, än att de fyrar av en av sina kärnvapenladdningar.
Helt rätt men vad i hela friden får dig att tro att Ryssland skulle anfalla Sverige och i närtid
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback