Citat:
Min bild baseras på enkel logik. Sätt även mindre förbrytare på små ytor så kommer våldstendenserna att vara högre ändå, dels pga att många av dem har lägre spärrar för våld, dels för att vem som helst kan bli våldsam i den trängda miljö fängelse innebär. Du baserar troligen din bild på en sk kaffevolta och avsaknad av logik.Din bild av det sociala klimatet paa svenska fängelser är överdriven. Visserligen torde risken att hamna i konflikter i fängelse vara större än ute i samhället, men skillnaderna är inte saa enorma. Kriminalvaarden differentierar dessutom klientelet, och de värsta gaphalsarna och bärsärkarna separeras.
Citat:
Nej, han är inte "narkomaniserad". Nog för att han gärna snortar en lina amfetamin om han får chansen, men narkoman kan man knappast klassificera honom som. Eller alkoholist för den delen.
Men därmed ska man inte kalla Axmyr för olämplig att friges. Men jag tror att hans prognoser, den höga aaldern till trots, är ganska daaliga. Min gissning är, att han inom naagot aar har gripits paa nytt av polis, om det sedan är vaaldsbrott eller annat, det vete sjutton. Jag har hur som helst svaart att tänka mig att han kommer att stappla omkring som fridsam pensionär utan att göra det minsta väsen av sig. Dessutom är han väl ganska narkomaniserad?
Hur vet du att han inte är narkomaniserad? Och om han nu "snortar när han faar chansen", är ju det naagot som troligen paaverkar hans möjligheter att leva fridsamt ute negativt.