Citat:
Ursprungligen postat av ABZeta99
Lite märkligt förefaller det dock eftersom livstidsdömda vanligtvis får nåd efter ungefär 12 år och mycket få sitter inne mer än 15 år.
Är bekant (nåja) med en som nu varit ute från fängelse i drygt tre år efter livstidsdom för dubbelmord.
Det var ändå andra gången som han dömdes för mord. Det första mordet begånget i början av sjuttiotalet gav honom 10 års fängelse och han släpptes då efter nära 7 år.
Samtliga tre mordoffer var "vanliga" människor och tillhörde inte det umgänge CR (den "bekante") hade/har.
Bland annat mot bakgrund av det så undrar jag vad som gör att just Axmyr förvägras nåd efter 23 år?
Hoppas du skämtar. Att komma ut efter 3 år för ett dubbelmord är t.o.m. i Sverige helt otroligt. Nu vet jag inte vilka omständigheter det är kring din "bekant" men han borde enligt din beskrivning sitta livet ut.
Det är nog troligt att om inte Axmyr dödade "fel" person så hade han varit ut i det fria vid de här laget. Fast det bevisar inte att Axmyr förtjänar att att sitta inlårt för resten av sitt liv. Det kanske är så att man ska låta anhöriga vara delaktiga i benådningsbesluten så att det inte är så enkelt att slippa sitt straff.