Citat:
Ursprungligen postat av
Milizer
Om du nödvändigtsvis ska sätta dina pengar i fonder, så finns det ju olika konstruktioner du kan välja mellan. Det beror på vilka risker du vill ta. Same shit i långa loppet.
Nej. Det bästa du kan göra som investerare är att kasta pil på börslistan och välja de 15 aktier som dessa pilar träffar. Eller om du känner en apa, låt denna göra detta. Då slipper du se dina pengar ätas upp av helt onödiga förvaltningsavgifter.
Undantag: Om du har specialkunskap inom något område, till exempel biomedicin, och vet mer än marknaden om ett speciellt företag som marknaden underskattar eller överskattar.
Är du ironisk eller? Jag förstår inte riktigt.
En mutual fond är en fond som aktivt förvaltas av en manager som väljer ut säg, 50 aktier han personligen (eller inte) tror på i ett index, sedan förknippas de ofta med höga och ofta undangömda avgifter.
En hedgefond är en exklusiv mutual fond där du ofta behöver ett minimum belopp att investera eller x antal tillgångar, pengar investeras också mer aggressivt oftast.
En indexfond är en fond som följer index, dvs köper en liten del av alla aktier i ett index, som tex S&P 500 i USA.
Eller så kanske du rent av är en säljare som jobbar åt en bank?