Citat:
Ursprungligen postat av
Retsina
Du vet ju inte vad du talar om. Ballofix är ett märke på en kulventil och handen på hjärtat, hur ofta tror du ts måste in och mecka bakom luckan?
Vanligt standard snickerispackel duger utmärkt för en lallare som du.
Jag vet mycket väl vad en ballofix är.
TS ska förhoppningsvis aldrig in och stänga/öppna ventilerna om det inte är kris så de behöver stängas vid risk för vattenskada. I övrigt bör det lämnas åt yrkesmän.
Snickerispackel för att spackla ett hål 33x33 cm och antagligen c:a 10 cm djupt? Jo, tjena! Sluta tramsa nu. Det här ger inte TS ett enda uns hjälp. Du gör dig bara till åtlöje.
TS: Vad du har är formodligen en s.k. Hilalucka. De är till standard vita, men som sagt tidigare är det inga problem att måla eller tapetsera på dem. Visst kan du specialbeställa en lucka hos en plåtis, men jag kan inte se hur detta skulle kunna bli snyggare än färg eller tapet.