Citat:
Ursprungligen postat av
puq123
4 serien är 6 cylindrig om du inte visste det. Som jag läser det så menar du alltså att 4 serien är 4 cylindrig, 5 serien 5 cylindrig och 6 serien 6 cylindrig, men detta är fel.
De billigare är 4-cyl, 435 och M4 är 6-cyl. Dieselbilarna varierar också. Ligger på strax under en halvmiljon om man ska ha en sexa. 30papp till och man får en Porsche Cayman, med sexa.
Angående 4-serien. Bra bilar, dyra bilar. Har man 500kkr över, så varför inte. Sen är det ju en smak och funktions-fråga om man kan äga en. En del skulle säga att den ser lite tråkig ut, en del föredrar audi eller motsvarande.
Edit: Jag hade valt coupe, antagligen 428(4cyl). Dels för att den är snabb, dels för att den kostar 100k mindre än 435 med sexa.