Vet att det finns en massa om dominant och subdominant och så, men jag är lite allergisk mot noter och sånt. Sitter mest och plockar med ackord ock får fram grejer jag gillar. Och man hör ju mönster i låtar man lyssnar på. Både i punk och folkmusik och vilken musik som helst utom rap blir det ju en grym effekt bara av en så enkel grej som att gå från moll till dur. (Vilken jävla musiksmak man än har är man ju lite felknullad som jag ser det om inte håren reser sig i nacken då man hör sista kom liljor i Uti år hage). Eller det här med att bara gå stegvis nerför skalan typ Fogtown, 16 tons eller Hitchin a Ride.
Varför låter vissa ackordsföljder bra? Är det bara nåt inlärt? Är det nåt matematiskt? Nåt psykologiskt?
Kom att tänka på det då jag lyssnade på den här och lite tvärt om
https://www.youtube.com/watch?v=6IW_WBNN820
Nedgången eller vad man skall kalla det vid 8:14. Då han bara tar två "vanliga ackord" på slutet (kan som sagt inte musikspråket) istället för att fortsätta nedgången till slut låter det klart mesigt. Testa själva, låter mycket bättre om man låter skalan glida till slut.
Men varför är det så. Och är det helt individuellt, jag tror inte det. Vissa ackord och harmonier skapar nån slags resonans i skallen. Skulle inte förvåna mig om det är matematiskt på nåt vis.
Lite flummigt, men är det någon som kan klargöra?