Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2015-11-16, 01:09
  #1
Medlem
grovalarks avatar
Hejsan! Nu tänkte jag berätta om min fantastiska tripp som jag upplevde torsdagen den 12 november

Info:
Ålder: 19
kön: Man
Längd: Drygt 180
Vikt: 77kg
Tidigare erfarenheter: Alkohol, tjack, E, LSD, Kokain, Weed, Hasch, candy flip

Substans: Psilocybe cubensis (Ursprung Colombia)
Mängd: 2.2gram torkade svampar

Inledning:
Kvällen började med att jag och två kompisar åkte till langaren som bor ungefär 40minuter med bil från mig. Det var bara jag som skulle köpa svamp, jag köpte 4gram och åkte hem igen.
När jag kom hem var klockan ungefär 22:00. Jag hör av mig till en polare som vi kan kalla för Anton, han säger att jag kan komma hem till honom.

Innan trippen (23:00)
Anton bor i en liten lägenhet med ett vardagsrum, en toalett, ett kök och ett loft där han har sängen. Jag bestämmer mig för att dra hem till honom, jag tar med mig svampen och jag känner redan hur spännande det börjar bli. När jag kommer hem till Anton så är en annan polare till oss också hemma hos Anton. Vi kan kalla honom för Max. Max har själv mycket erfarenhet av att trippa, men det var längesen han höll på med det. Jag visar svampen och vi hjälps åt att göra en kopp te av det.
Jag dricker upp allt, jag äter även upp svampen istället för att filtrera med kaffefilter. Det kändes som att det kanske fanns lite mer psilocybin kvar i svampen, det vill man ju inte slösa bort.

Svampen ligger i magen (23:30)

Jag hade bara ätit två mackor på hela dagen för jag vet att svamp fungerar bäst på tom mage.
Nästan direkt efter jag hade druckit upp mitt te så började jag känna hur jag fick ett rus, det var en strålande känsla som kändes från fötterna upp till huvudet. Jag började bli lite snurrig men jag mådde inte dåligt alls. (Jag kan tänka mig att man mår rätt illa vid detta tillfället om man har en full mage). Jag, Anton och max satte oss i soffan och jag tittade runt som en glad unge på julafton.
15 minuter efter att jag hade druckit upp mitt te så började jag se hur taket och lampsladden till taklampan började röra på sig. Jag började skratta otroligt mycket, åt allting. Jag ser hur lampsladden och taket börjar andas jätte mycket.

Trippen börjar på riktigt (23:45)

Anton sätter på en musikvideo på TVn, jag kommer inte ihåg vilken. Jag börjar känna mig väldigt hög och tittar på musikvideon. Jag minns att det var en blå bakrund och från ingenstans så får jag väldigt mycket tunnelseende, det enda jag ser är musikvideon. Runtomkring TVn börjar det storma ut olika färger, mestadels blått. Alla färger andas och rör sig i takt med musiken. Det såg ut som att man var på ett disco med massa discolampor. Jag förklarar för Anton och Max vad som händer och de ser helt fascinerade ut. Jag sliter loss ögonen från TVn och tittar runt i lägenheten, det ser ut som i en saga.
Allting jag såg, såg ut som om det vore tecknat. Alltså som att någon har tecknat alla föremål. Det ser ut som i ett tecknat spel helt enkelt. Mycket kontrast. När jag satt i soffan så kändes det som att jag satt i en uppförsbacke. Hela lägenheten lutade i 45grader med soffan längst ner i backen. Vi bestämmer oss för att röka en spliff, vi sätter oss vid köksfläkten och börjar puffa. Det kändes otroligt skumt att röka spliff, smaken har jag aldrig tidigare upplevt. Jag förstod knappt att jag faktiskt rökte, det kändes som att det var någon annan som rökte spliffen ungefär. När jag kollade ner mot min egna haka och rökte samtidigt så såg det ut som att min mun var ungefär 30cm längre bort åt höger. Min mun hade alltså förflyttats. Men när jag tog en närmare titt så förstod jag hur läget låg till.

Jag blir ett med naturen: (runt 00:30)

Vi satte oss i soffan igen, jag kände hur mycket spliffen boostade svampen.
Saker och ting som jag tittade på började svaja väldigt mycket, men sakta. Färgen från musikvideon var fortfarande kvar, men det var som en bakrund. Jag tänkte inte på att jag faktiskt såg alla färger, Det kändes helt naturligt. Det jag istället fokuserade på var hur saker och ting rörde sig. Det var otroligt skönt att titta på. När jag satt i soffan och tittade runt så blev verkligheten väldigt suddig, jag visste inte vem jag var eller vad jag hade gjort tidigare. Jag försvann helt och hållet en stund, kanske runt 30 minuter. Det kändes som att jag var en del av naturen, alltså ett föremål som bara fanns där. Jag tänkte inte alls på att jag faktiskt är en människa, det kändes som om att jag kunde kommunicera med alla föremål i lägenheten. Jag minns att jag tittade på koppen som jag hade haft svamparna i. Jag och koppen hade en konversation genom tankekraft ungefär,men jag vet inte vad vi sa till varandra. Trippen blev bara mer o mer intensivare under den första halvtimman efter spliffen. Det är svårt att förklara men jag såg verkligheten som en bild ungefär, och hur bilden bara blev suddigare och suddigare, som om att jag kom längre och längre ifrån verkligheten. Då kom jag in på helt fel tankar, jag fick lite panik eftersom jag inte kunde komma på vad jag heter eller vem min mor är eller vad jag hade gjort tidigare på dagen. Men detta höll inte på längre än i några få minuter. Jag tänkte steg för steg till mig själv om vem jag egentligen är och vad jag hade gjort tidigare, plötsligt så förstod jag vart jag var någonstans och allting blev hur bra som helst.
Jag tittar på min kropp och den ser otroligt lång ut, fingrarna, armarna, magen, hela kroppen var dubbelt så lång som vanligt. Jag reser mig upp från soffan och sätter mig på en "fotpall", lika mjuk som en sackosäck. Jag sjunker in i den och känner hur jag bara smälter, jag trippar bollar och kommer i det stadiet att jag inte förstår att jag är en människa igen. Jag känner mig som en filt med två ögon som bara tittar runt på allt det vackra i lägenheten. Jag tittar på köksskåpet och från ingenstans så "warpar" köksskåpet sig in i sig själv. Alltså det är en portal som köksskåpet åker in i och kommer tillbaka på samma ställe, detta håller på ett tag tills jag inte är lika hög på svampen. När jag kommer tillbaka till verkligheten och förstår att jag är en människa igen så sätter jag på en låt på spotify (Ortens Favoriter). Spotify fortsätter att spela nästa låt, nästa låt och nästa låt. Tills det kommer en instrumental version av Ortens Favoriter. Jag förstår inte att det är en instrumental version så jag sjunger med i låten. Jag hör texten och sjunger med hela tiden enda tills Max säger något till mig som gör att vi kommer fram till att låten är instrumental. Det var en helt fantastisk känsla, jag var helt säker på att jag hade hört sången i låten. Jag trodde alltså att det var original låten som jag hade lyssnat på. Sedan kommer nästa låt igång (kommer inte ihåg vilken det är).
Det enda jag hör i denna låten är ett ljud som låter som att någon skriver snabbt på ett tangentbord.
Detta ljudet gör att hela lägenheten började skaka som om att det vore en jordbävning. Jag frågar Max om han också hör det ljudet, han förstår inte vad jag menar. Max börjar lyssna lite mer intensivt, då hör han också ljudet. Men det var bara ett pyttelitet bakrundsljud som man aldrig annars tänker på. Men det sjuka var att det ljudet var det enda ljudet jag hörde av låten.
Jag reser mig upp från "fotpallen" och sätter mig bredvid Max i soffan, jag kommer tillbaka ännu mer till verkligheten och kan till och med prata normalt. Jag börjar mecka en spliff på vardagsrumsbordet, när jag smulade ner weedet så kändes det som att jag smulade ner legobitar. Weedet kändes väldigt hårt. Jag och Max pratar om allt och ingenting, jag märker att jag tänker på ett helt annorlunda sätt. Jag tänker att naturen finns i allt. Att olja inte alls är farligt för naturen eftersom det från början kommer ifrån naturen. Att allt material är naturligt, för från början så fanns det ju bara naturen. Allting som finns i världen är ju faktiskt naturligt. Jag känner fortfarande så nu efter trippen, att jag inte behöver känna att jag förstör naturen när jag kör bil. Det är väldigt konstigt egentligen, men jävlar vad lärorik denna trippen var för mig. Jag känner mig född på nytt! Har väldigt svårt för att faktiskt förklara exakt hur trippen var, det går inte beskriva med ord på rätt sätt! Men hoppas att denna tripprapporten duger ändå!


Svamp vinner överlägset jämfört med syra, svamp är min nya favorit drog.
Citera
2015-11-16, 11:44
  #2
Medlem
danne75710s avatar
Skön rapport! Nu blir man ännu mer sugen på att testa själv!
4/5 svampar!
Citera
2015-11-16, 16:13
  #3
Medlem
grovalarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av danne75710
Skön rapport! Nu blir man ännu mer sugen på att testa själv!
4/5 svampar!

Härligt att höra! Bara att testa
Citera
2015-11-16, 19:08
  #4
Medlem
onekinds avatar
3.8/5 - helt OK rapport, säger som ovanstående att även jag vill testa svamp, och för en gångs skull så har TS näst intill exakt samma substanser bakom sig innan denne testade svamp.

Om du nu fick gissa hejvilt, hur skulle denna tripp ha utspelat sig om du hade varit ensam? Första gången svamp och allt.

Styckeindelning dock, för i heeelvete!
Citera
2015-11-16, 19:14
  #5
Medlem
grovalarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onekind
Om du nu fick gissa hejvilt, hur skulle denna tripp ha utspelat sig om du hade varit ensam? Första gången svamp och allt.

Jag tror att trippen hade varit lika bra om jag hade varit ensam, men det vet man aldrig. Min två polare som var med är väldigt lugna och det kändes tryggt att ha dom med mig. Men jag har trippat på syra några gånger och jag visste hur jag skulle hantera tankarna.
Citera
2016-01-20, 12:09
  #6
Medlem
grovalarks avatar
Bump! Vill kolla med folk vad de tycker om denna svamptripp.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback