Citat:
Att Islam hamnade före i Europa i utveckling beror på de arabiska erövringarna av hela persiska riket, gamla rika kristna romerska provinser som Syrien och Egypten tillsammans med hela Nordafrika och
den iberiska halvön. Araberna erövrade territorium där rikedom och utveckling fanns vilket gav dem dessa fördelar inte för att de själva var ett vetenskapligt folk. Det är bara att kolla verkligheten idag hur den ser ut hos araberna.
De arabiska erövringarna gjorde det alltså omöjligt för Europa att ha kontakt med handeln i medelhavet vilket skapade den mörka medeltiden i Europa. Den mörka medeltidens uppkomst brukar dateras först vid västroms fall år 476 men att den blev på något sätt kompakt i ju med de arabiska erövringarna.
Och hade Konstantinopel hade fallit vid den stora muslimska belägringen år 717-718 så hade den västerländska civilisationen ej idag existerat.
Det var lärda som flydde från det östromerska rikets kollaps efter Konstantinopels fall till turkarna år 1453 som hjälpte till att sparka igång renässansen i Italien. Och mycket av rikedomarna från det östromerska riket hamnade i Europa efter katolikernas invasion av det östromerska riket år 1204.