Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-11-10, 10:37
  #61
Medlem
PeterNosters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stugsittare
Som analytiskt lagd intellektuell bilfantast, står det klart ovan vad som inträffat.

1: Idioten tankade diesel.
2: Bara dieselbilar har turbo (enligt köparens uppfattning & kunskap om bilar).
3: En bensinbil som tankats med diesel reagerar med tänd motorlampa.

Slog mig direkt när jag läste det där. Han har tankat diesel
Citera
2015-11-10, 10:38
  #62
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nickeheaad
Hade ni skrivit ett kvitto där bilens märke, modell och reg-nr + "Säljes i befintligt skick" varit nedtecknat kan det underlätta vid tvist. Men å andra sidan gäller muntligt avtal i juridiskt mening också. Nu lär det ju inte bli någon tvist och köparen tröttnar snart, om du inte är "dum" nog att börja gå med på en massa löften till köparen.

Vid privatköp gäller inga garantier och det åligger på köparen att besiktiga bilen och bedöma den efter säljarens uppgifter.
Citera
2015-11-10, 10:45
  #63
Medlem
Wal1bergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MusPetarn
Bytte som privatperson inga kvitton skrivna eller nåt. För att svara på din andra fråga... ja utländsk.

Inga kvitton skrivna "eller nåt", är ts möjligen 15 år gammal och vill leka vuxen på FB?
Citera
2015-11-10, 10:45
  #64
Medlem
RickRozays avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MusPetarn
Bytte precis bort min bil mot en annan. Mannen ringde upp mig efter 1 timme o 30 min och sa att motorlampan lyser och bilen effektreducerar.

Jag har ALDRIG haft problem med bilen innan och har kört många längre sträckor bara för en vecka sen körde jag 180 mil+. Nu har han kört 13 mil och påstår att motorlampan lyser.

Jag sa då till han att han inte får lämna in bilen, och skulle han göra det så ska JAG prata med verkstaden först och det SKALL vara en auktoriserad verkstad för just det märket INGET ANNAT.
Spelade in samtalet där jag nämner att det skall vara jag som väljer verkstad och att jag skall prata med verkstan innan.

Hjälp mig vad fan gör jag nu!?

Säg till honom, vad fan vill du från mig? Vill du lämna tillbaka bilen?

Jag är ledsen men jag hade, ifall jag kände på mig att denna skulle försöka något, det är aldrig en "snabb" affär med vissa, så hade jag innan jag sålde bilen sagt att ifall du vill lämna tillbaka den får du inte varenda krona tillbaka. Han försöker jävlas.

Försök ta reda på vad han vill och rapportera tillbaks hit.
__________________
Senast redigerad av RickRozay 2015-11-10 kl. 10:51.
Citera
2015-11-10, 11:03
  #65
Medlem
chran508s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stugsittare
Som analytiskt lagd intellektuell bilfantast, står det klart ovan vad som inträffat.

1: Idioten tankade diesel.
2: Bara dieselbilar har turbo (enligt köparens uppfattning & kunskap om bilar).
3: En bensinbil som tankats med diesel reagerar med tänd motorlampa.
This.
Citera
2015-11-10, 11:04
  #66
Medlem
18137s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sexbrottsling
Inte alls.
Jag säljer ofta till invandrare o det är aldrig några problem. Men de tycker att jag är en jobbig jävel när jag hänvisar till våra avtal.

Det är "aldrig några problem", men du måste ändå vara en "jobbig jävel" och hänvisa till avtal?
Motsägelsefull much?

Själv har jag haft stora problem 2-3 ggr inklusive hot om våld etc. Numera säljer jag bara till folk som pratar ren svenska och det har inte varit problem sedan dess.
Citera
2015-11-10, 11:07
  #67
Medlem
hnkls avatar
Varför tror du folk på blocket skriver: "Pratar endast svenska" i sina annonser?

Har sålt till en utlänning en gång, det var sista gången. Samma visa för mig. Dock gick det några dagar. Allt var fel med bilen och han ville ha tillbaka pengarna. Han hade även utfört en "service" på bilen, den skulle jag betala för.

Sa åt honom att jag struntar fullkomligt i om den pajat 3 dagar efter köpet. Den var fullt körduglig vid köptillfället och felen har rabblade upp fanns inte när bilen var i min ägo.

Du ska skita i vad personen säger.
Citera
2015-11-10, 11:15
  #68
Medlem
iggesundarns avatar
Så här skriver jag på kvitto,, Av köparen genomgången och godkänd vara, och namnteckning.. då kommer dom inte undan.Självklart ska man då inte dölja felen heller.
Citera
2015-11-10, 11:18
  #69
Medlem
CannonDorfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stugsittare
Som analytiskt lagd intellektuell bilfantast, står det klart ovan vad som inträffat.

1: Idioten tankade diesel.
2: Bara dieselbilar har turbo (enligt köparens uppfattning & kunskap om bilar).
3: En bensinbil som tankats med diesel reagerar med tänd motorlampa.

Ja om man inte omedelbart hör om en bil är diesel eller bensin, vilket köparen uppenbarligen inte gjorde, så kan det mycket väl vara så att han också tror att bara dieslar har turbo. Hans uppföljningsfråga om huruvida det är turbo är ju annars helt irrelevant.

Han kan uppenbarligen ingenting om bilar iallafall.
__________________
Senast redigerad av CannonDorf 2015-11-10 kl. 11:24.
Citera
2015-11-10, 11:27
  #70
Medlem
JackBlacks avatar
Ett modernt sätt att luras vid bilköp är att antingen vid själva bilköpet eller kort därefter mixtra lite med bilen så den verkar defekt. Därefter försöker man pruta eller begära pengar tillbaks.

Det kan vara allt från att lossa på tändstift och säkringar till att göra mer avancerade saker.

Nu säger jag inte att det är det som skett men det kan ju vara så...
Citera
2015-11-10, 11:39
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mintztah
Be honom dra åt helvete. Och återkommer han så klappa till honom.
Då kommer han få hela jävla babbahutjen efter sig NEVER FUCK WITH A SVARTSKALLE

Och gör inte affärer med dom heller
Citera
2015-11-10, 11:45
  #72
Medlem
Han ska inte ha en spänn, troligen (som redan nämnts) så har han själv gjort något medvetet, eller tankat diesel.

Om man ska kunna driva något i efterhand måste man kunna bevisa att felet var känt av förre ägaren, tex få tag på en verkstad som kan vittna om att de haft bilen inne för felsökning, men dåvarande ägaren valde att inte laga felet.
Då kanske man kan få igenom ett eventuellt återköp/reparation betald, men i TS fall är det bara att ge långfingret!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback