Citat:
Ursprungligen postat av
Toffc
Hejsan!
Har lite funderingar om vad tidningen hade för roll under andra världskriget. Hur såg det ut med propaganda och vad var det som skrevs i tidningarna, var det bara propaganda för tex Hitlers Nazityskland. Många idéer och funderingar uppskattas.
Under WW2 kännetecknades tidningarna av två saker.
För det första var tidningarna den stora nyhetskanalen. TV fanns inte och Sveriges radio var begränsad till en kanal och fick bara ha en nyhetssändning per dag. Vad Svensson visste om andra världskriget hade han läst i en tidning.
För det andra var tidningarna långt mer lokala och partipolitiska. Det fanns troligen närmare 200 dagstidningar i Sverige och tog gärna ställning även på nyhetsplats för eller mot politiska förslag. Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning var tex starkt antinazistisk medan andra tidningar var pronazistiska. Med så många tidningar fanns det stor spännvidd.