Citat:
Skrattade gott åt de kränkta vänstermupparna. Sedan grät jag en skvätt. Stackars Sverige.
"Hur kan ni göra så här mot er personal? Hur ska era anställda kunna känna sig trygga när det marscherar fascister i korridoren? Jag hoppas innerligt att ett skyddsombud sätter stopp för detta."

"Hur kan ni göra så här mot er personal? Hur ska era anställda kunna känna sig trygga när det marscherar fascister i korridoren? Jag hoppas innerligt att ett skyddsombud sätter stopp för detta."

– Det kan ligga en säkerhetsrisk för personal och egendom.
Jämför med när Sverigedemokraterna satte upp reklam i tunnelbanestation Östermalmstorg! Reklamen fick aggressiva antifascister att reagera. En arg folkmassa stormade tunnelbanan, utan hänsyn till riskerna för vanliga passagerare. Okontrollerbara folkmassor är mycket farliga, i synnerhet där utrymmet är begränsat, såsom i tunnelbanan. Folk har blivit ihjältrampade av folkmassor vid festivaler och fotbollsmatcher.
Trots detta, så fokuserade journalistkåren sina analyser kring problemet med att Sverigedemokraterna fick annonsera. Journalisterna var inte alltför ivriga att kritisera Våldsvänstern.
Det stora säkerhetsbekymret för Scandic Hotell är alltså risken för våldsamma motdemonstrationer. Allt som kan reta upp Våldsvänstern medför en risk i dagens samhälle. Polisen är handlingsförlamad mot vänsterns våldskampanjer, eftersom journalistkåren noggrant granskar så att polisen inte gör någon skada på journalisternas skyddslingar. Journalistkårens intima vänskap med vänsteraktivister är en stor fara för hederliga svenskar.
