Citat:
Ursprungligen postat av
M_Wittmann
Att spara pengar i madrassen har aldrig varit bra, helt oavsett hur ekonomin utvecklar sig. Men jag har fått för mig att raka motsatsen gäller för guld? Att guld till skillnad från valutor är någonting som man verkligen bör äga i fysisk form och inte på papper eller datorskärm; särskilt om ekonomin börjar krisa ordentligt och folk tappar tron på konventionella betalningsmedel och banktjänster.
Varför tror du att siffrorna i en mobilapp skulle värderas högre i en situation där människor har tappat förtroendet för siffrorna på sina egna lönekonton?
Så säger bara folk utan kontanter hemma...medan jag skriver detta håller jag en blandat bunt 500€ och sprillans nya 100usd sedlar i vänster hand.Jag lovar att det känns bra.
Guld är bra också men där ligger kineser och indier långt ifrån när det gäller i sparandes jämfört med europeer som har börjat"investera"när guldpriser toppar i världen.
Frågan är nu att vem är det som tjänar grova stålar när folk här betalar hutlösa,priser för guld..
Jag kommer ihåg guldpriser på -80 och 90talet då hade jag och mina polare tävling om det tyngsta halskedjan runt halsen.
Vinnaren blev en kompis med en kejsarlänk på 505gram och 18karat såklart.
mvh.Raikkonen