Citat:
Ursprungligen postat av
negroboll
Eftersom du utger dig för att vara vapenkunnig måste du väl kunna redogöra för vad den uppenbara skillnaden är?
En uppenbar skillnad är att en replika inte går att skjuta med.
Jag talar alltså inte (Imbilden) om en kopia av ett vapen, utan om en replika, ett fejkvapen. Rimligtvis är ett sådant vapen tillverkat på ett sådant sätt att det inte GÅR att ens försöka ladda det med skarp ammunition, men det finns replikor som är mycket illusoriska och detaljerade. Exempel:
http://www.cabom.se/produkter/samlar...agnum,70106204
Tydliga tecken på att det handlar om en replika är materialet (gjutgods), pipan (ej en pipa, ej räfflad, ej kalibrerad), mekanismen, fjädrar, trummans precision, ytbehandling etc etc. Men att den inte fungerar som vapen brukar vara den stora, avgörande identifieringen.
Naturligtvis ser jag (och andra vapenkunniga) omgående om det är en replika eller ett riktigt (dvs fungerande) vapen, i den stund vapnet kommer i min hand och det kan inspekteras. Men jag skulle inte utan vidare påstå att man kan se det på ens kort avstånd, eftersom de bättre replikavapnen är mycket illusoriska.