Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-10-21, 08:09
  #1
Medlem
Företrädare för Telenor och Bredbandsbolaget argumenterar nedan för att rättegången som startar i morgon kan komma att avgöra hela Sveriges framtid gällande ett fritt Internet:

http://www.svd.se/blockera-natsajter...t-ga/om/debatt
Citera
2015-10-21, 09:46
  #2
Medlem
robinmusics avatar
detta är bara en liten del av kpmmande TTIP. TTP heter det i asien och usa.

googla detta å sätt för fan stopp för det.
Citera
2015-10-21, 23:04
  #3
Medlem
Det verkar finnas en politisk vilja att kraftsamla mot den illegala fildelningen på nätet. Vi har sett vad detta leder till i tidigare domar. Det jag tänker på är främst fallet med tpb där åklagaren Roswall gav ut ett PM månaderna före tillslaget där han nämnde att det inte var möjligt att fälla dem med nuvarande lagstiftning. Denna uppfattning ändrade han emellertid efter han blivit kallad till justitieministern. Ministerstyre erkändes givetvis aldrig i det fallet, men SVT hade källor som visade just detta.

Med allt detta i bagaget skulle jag därför inte bli särskilt förvånad om domstolen även den här gången gör en vid tolkning av lagen och går på rättighetsinnehavarnas linje. Disney-ministern uttalar sig i frågan... http://www.vk.se/1539646/ministern-k...mot-natpirater
Vad hon menar med att man inte kan vänta på domstolsbeslutet är dock höjt i dunkel.
__________________
Senast redigerad av pf10 2015-10-21 kl. 23:08.
Citera
2015-10-30, 15:14
  #4
Medlem
När man skriver att man skall ha en rättegång om dittan & dattan någon gång framöver, är det vad jag kan tro i alla fall, att övervakningen redan näst intill är total!
Att man skulle bry sig om ifall någon talar om blöjbyte eller bilbyte, är inte intressant för någon.
Men som det är så kollas tal kryptiskt, vilket leder till en kontroll av vad som sägs mellan olika parter, och vad det kan leda till.
Om Jimmy Åkesson skulle säga det ena eller det andra till någon i Israel att nu börjar vi, skulle det ta hus i helvete!
Eller Stefan Löfven skulle säga något likande till någon i sin politiska närhet, ja, då visste nog övervakarna det!
Citera
2015-10-30, 16:51
  #5
Medlem
Molndalsbros avatar
Om detta inträffar så får vi ta och ockupera kårhuset i stockholm!! Det är dags för en revolution mina damer och herrar!! förbered er med plakat och vimplar!!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback