Citat:
Ursprungligen postat av
Sun Ruler
Det har avhandlats gång på gång men vad är din definition av en kollaps?
Är inte Joseph Tainters definition av en systemkollaps applicerbar? En varaktig förenkling av samhället. T.ex. en indikator är ökade satsningar på integration men sämre resultat. Det kan appliceras på många olika samhällsinstitutioner.
Det folk som hex inte verkar förstå är att vi pratar om systemkollapsen och inte samhällskollapsen. De ser inget allmänt kaos på gatorna, därför existerar den inte.
Vi som har sett insidan av systemen vet hur det ligger till. Allt från en sjuk farmor som ska få vård till en bekants unge med funktionsnedsättning som ska ha extra hjälp i skolan. Allt det där som vi svenskar klappar oss på bröstet för och upprepar mantrat att vi är bäst i klassen på, håller helt på att krackelera.
Det kommer att bli en smärtsam omställning till ett USA i miniatyr, ty vi kommer inte få mer i plånboken på vägen, bara ett långsamt farväl.