Citat:
Ursprungligen postat av
Egeria
Jo, har kollat igenom den, men finns det mjukmat som är diet/light? För min ena katt är överviktig sen hon blev kastrerad och den andra (med kissproblemet) blev kastrerad för en vecka sedan, och har hört mycket om att man ska ge bantingsfoder eller lightmat av både kattägare och veterinär och så i alla fall i början efter att dom blir kastrerade och sedan gärna fortsätta med light efter det, speciellt när dom är innekatter. Min andra katt har väldigt känslig mage så det är därför jag långsamt börjat byta till mjukmaten så att hon får en chans att vänja sig, va min mamma som köpte maten innan och hon körde på torrfoder, så det är nu när jag har dom själv som jag börjat byta.
Skit i lightfoder och vad veterinären rekommenderar, dom blir sponsrade att rekommendera värdelösa veterinärfoder. Dom har inte gått någon näringslära och dom är inte dietister, dom ska inte lägga sig i dina djurs matvanor.
Barf är betydligt billigare, mer prisvärt och kommer hålla dina katter hälsosamma i längden.
Köp inget foder som innehåller spannmål, majs osv, det behöver inte dina katter äta (dom kommer bara bajsa ut det) och din katt som är känslig i magen kommer verkligen uppskatta barf.
Barf till katt är inte svårt, det funkar fint på min katt.
Strunta i att köpa torrfoder, det är bekvämt ja men det är inte naturligt för dem att äta.
Om du vill kan jag göra en lista på alla fördelar med Barf om du behöver bli övertygad.
Jag gav min katt torrfoder, jag gav henne i perioder det jag hade råd att fixa åt henne. Ibland en konserv med tonfisk i vatten. Ibland en burk Gourmét Gold. Men sen satte jag mig in i näringsläran för både hund och katt och har räknat ut att ju naturligare det är, desto hälsosammare blir det. Jag gav min första hund Royal Canin för jag trodde att det var prima foder bara för att det var dyrt. Så naiv man var på den tiden. Tyvärr, Royal Canin är bara dyrt skräp. Bokstavligt talat.
Taste of the wild är spannmålsfritt åtminstone. Det köper jag en liten påse av ibland som hundgodis. Jag köper inget av de hundgodis som finns på coop, inget Dentastix, för det är bluff. Det innehåller socker för fan! Och det ska vara bra för hundens tänder!? Är det verkligen så konstigt att det är så mycket hundar som får problem med tandsten och diabetes? Jag borstar aldrig tänderna på min hund men hon är hur fräsch som helst i käften, fina vita tänder, ingen snuskig andredräkt.
Veterinärbranchen är en lukrativ branch förutsatt att folk har sjuka djur... Om de skulle gå ut och varna om te.x Denastix att de inte alls är bra för hundens tänder egentligen? Om de gjorde folk medvetna, skulle hundar fortarande få tandsten och diabetes? Eller är vi bara för dumma och för godtrogna att tro att hund- och kattmats branchen är måna om att producera bra foder eller producera dyrt skräp? Torrmat innehåller ju ändå bara syntetiska näringsämnen, den näring som fanns i proteinet från första början är ju borta för längesen eftersom att det har upphettats. Det måste vara rått.... däri finns verkliga näringsämnen.
Min hund som är 70 cm i mankhöjd skiter som om hon vore en hund ca 30-40 cm mankhöjd av en anledning. Hon tillgodogör sig alla näringsämnen i det hon äter och skiter således mindre, det stinker inte och hon slipper säkert problem med analsäckarna på köpet.
Jag börjar gå så sjukt OT nu men jag hoppas ni förstår poängen, speciellt TS....
Det gör enorm skillnad. Om du orkat läsa såhär långt så hoppas jag att du förstått det.
Det jag vill ha sagt är att ett lightfoder kommer inte nödvändigtvis hjälpa dina katter.
Min katt hade för något år sedan en vecka av epelepsi anfall. Var till veterinären med henne som inte kunde hitta något fel på henne, hennes värden var normala. Sedan gick det över och har aldrig återkommit. Jag lämnar inte saker framme som djuren kan få i sig så hon måste ha fått i sig något olämpligt via fodret. Nu kommer jag inte ens ihåg vad hon hade ätit just då....
Men jag lovar er, det gör enorm skillnad...