Cyborg Baleout, du har förstås rätt i att den här typen av spelarbyten är oerhört vanliga och verkligen ingenting att bli upprörd över rent generellt. Med tanke på hur lite vi vet om de exakta detaljerna i det här specifika fallet ska vi akta oss för att vara alltför hårda i vår dom av
"herrn med samma förnamn som en skäggig Flashback-debattör från Skåne och samma efternamn som en före detta god vän till Povel Ramel".
Samtidigt har förstås Petersen rätt i att det är svårt att se hur den här uppraggningen skulle ha kunnat gå till på ett legitimt sätt. Killen var svårt skadad och behövde allt moraliskt stöd han kunde få. Nej, med mindre än att vår skadade mittback var en riktig skitstövel mot sin fru (vilket vi förstås inte tror om en gammal VM-hjälte

) finns det inte mycket som talar för agentens sak.
Man kan för övrigt fråga sig vad det är för en fru som väljer att dumpa sin man när det börjar blåsa lite motvind. "Han var en väldigt jobbig person att leva med just då och jag kände att jag inte orkade" är förstås inget argument utan bara ett bekvämt sätt att smita undan när man verkligen behövs. Det känns som att en del inte riktigt har förstått själva poängen med äktenskapet.
Fast nu drar jag själv de där förhastade slutsatserna som jag i första stycket menade att man skulle akta sig för.