Citat:
Ursprungligen postat av Daddy Dajmkryzz
Den här tråden riktar sig främst till er som är eller har varit arbetslösa under en period på...ja, minst ett par månader.
Jag är bland annat nyfiken på hur ni upplever er arbetslöshet och vad ni gör med er tid på dagarna. Exempel på konkreta frågor som ni kan besvara om ni vill:
1) Hur länge har du varit arbetslös och hur blev du det?
2) Har du någon utbildning?
3) Söker du några jobb och i så fall inom vilket område?
4) Hur försörjer du dig?
5) Hur upplever du din arbetslöshet?...lyft fram positiva och negativa sidor!
6) Hur ser en typisk dag ut för dig?
Jag frågar detta av ren nyfikenhet...om ni undrar.
1) Har vart "arbetslös" i 3 år 7 månader och 5 dagar =) Blev det för att jag inte kunde fortsätta mitt jobb PGA problem med nacke och axlar = ständig värk 24/7, som varierar i intensitet varje dag.
2) Ja, elteleteknisk + komplettering, data och systemteknik
3) Söker ett lätt och rörligt arbete, vet inte exakt vad, då alla arbeten innebär någon form av monotont, stillasittande eller tunga lyft.
4) Genom Halv Sjukpenning och Halv arbetslöshetsersättning
5) Jag vill påstå att jag känner mig pressad, Försäkringskassan säger Jobba, Arbetsförmedlingen säger, Du är för sjuk för att jobba. Försöker hitta något att arbeta med, antingen som Anställd eller Egen företagare med anställda.
Dock utan större framgång, samtidigt som A-Kassedagarna minskar.
6) Har vart arbetslös för länge, hinner knappt med någonting om dagarna känns det som. Går upp allt mellan 06-09 beroende på värk. sätter mig framför datorn och går igenom ett antal forum och sidor, Tar sedan frukost därefter morgon dusch. Därefter bestäms dagen efter hur man mår, dåligt = stannar hemma och hänger framför datorn eller TV:n hela dagen. Halvskapligt = åker hem till någon som är hemma, Bra = åker oftast till garaget och plockar och grejar lite, handlar matvaror osv. Ungefär kl 15 brukar man återvända hem och gå igenom forum + sidor igen. för att åka och käka med polarna senare. efter det så brukar det vara TV:n och datorn vara som fördriver resten av kvällen, eller så återgår man till småpyssel i garaget igen.
Går och lägger mig mellan 00-03.
Är också inblandad i en Förening med inriktning motorsport, under sommarhalvåret tog det upp större delen av min tid.
I runda slängar så är det så här det ser ut.