Citat:
Ursprungligen postat av
doomhammer
Kan du förklara lite tydligare?
Menar du att jag ska sätta dem i grupper om 3-4 elever och ge dem ett antal ord, sen be dem skriva en berättelse med dessa ord?
Tack för tipsen

För kidsen blir det nog lättare med mindre grupper, men lite svårare att hålla reda på som lärare (om de inte skriver ned resultatet). Du kan ju göra precis hur du vill.
Alltså, det är en extremt simpel ordlek...
Ex.:
Elev 1 - Det...
Elev 2 - ... var...
Elev 3 - ... en...
Elev 4 - ... gång...
Eller:
Elev 1 - Stokastiska...
Elev 2 - ... matriser...
Elev 3 - ... utgörs...
Elev 4 - ... av...
Poängen är att de själva får välja orden för att leda meningarna, men vill du lära dem specifika ord så kanske du kan skriva upp några på tavlan och hoppas att de kommer med på något hörn.
Ordet innan tenderar ju att leda det nästa, men berättelsen kan ta roliga vändningar eftersom alla tänker lite annorlunda och har egen fantasi (bygger meningarna själva i huvudet). Du kan ju forma övningen hur du vill, utifrån ett flertal vinklar. Eventuellt då att de får skriva ned orden (om man inte vill få dem att minnas godare) och sedan gå igenom berättelsen. Hela klassen eller i mindre grupper, spelar väl ingen större roll. Testa.